Színes ásványvilág

Full text search

Színes ásványvilág
Országunk változatos felépítésű területén, mint láttuk, magmás, üledékes és átalakult kőzetek egyaránt előfordulnak; ennek megfelelően igen színes ásványvilág társul hozzájuk. A szemet gyönyörködtető ásványok, kristályformák gyűjtése és ismerete évszázadok óta a legszélesebb közönséget vonzotta. Az első tudományos igényű leíró munkák már a 18. század végén megjelentek, és múlhatatlan szerepük volt országunk földjének megismerésében.

A gyűjtők körében fővárosunk szép ásványai régóta nagy becsben állnak; a budai eocén-oligocén mészkőbányák kőzetüregeiből gyakran kerülnek elő például színtelen vagy sárgás kalcitok, baritok, fluoritok. A Martinovics-, a Mátyás-hegy vagy a Törökugrató mészkövében különösen szép baritokat találhatunk. Ez a képünkön is látható, sárgásfehér szulfátásvány ("súlypát", bárium-szulfát) rendszerint táblás vagy nyúlt-oszlopos kristályformákban jelenik meg; keletkezése – hazai mészkőhegységeinkben – üledékes folyamatokhoz vagy forróvizekhez köthető
Országunk természeti kincseinek megismerése jóval a honfoglalás előttre, egészen a kőkorig nyúlik vissza. A legrégebbi emlék hozzávetőleg ötvenezer éves: a jégkori ősember a Balaton-felvidéken vöröses színű, festéknek használt vasoxidot fejtett kő- és csonteszközeivel. Ugyancsak kőkoriak a Tokaji-hegység és a Börzsöny obszidiánlelőhelyei, Sümeg mellett pedig egy ötezer éves – már az újkőkorból származó – tűzkőbányára bukkantak. A Balkán-félsziget rendkívül leletgazdag réz- és bronzkori aranyművessége többek között erdélyi érccel dolgozott; hasonlóképpen híressé vált a kőszegi-hegységi Szent Vid-hegy színesércbányászata és a kelták vasművessége.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me