Szubdukciós zónák, köpenydiapír

Full text search

Szubdukciós zónák, köpenydiapír
A bonyolult, változatos vulkáni tevékenység mozgatórugói az újharmadidőszaki lemeztektonika tükrében ma már jórészt világosak. Az oligocén végére a Pelso- és a Tisia-lemeztöredék (utóbbitól keletre pedig egy "Dacidák"-nak nevezett töredék) nagyjából mai helyzetébe került. Mozgásukat észak, illetve kelet felé a "stabil" Európa előtt húzódó óceáni (vagy inkább egy ahhoz hasonló, vékony szárazföldi) kéreg alájuk bukása – "szívó" hatása is elősegítette (lásd a túldoldalon). A lemezek és lemeztöredékek ütközése a hegységkeret – a Kárpátok – további kiemelkedéséhez, gyűrődéséhez, a húzó- és nyírófeszültségek ugyanakkor a most már egységes Kárpát-medence kérgének elvékonyodásához (és süllyedéséhez) vezettek. (Ez utóbbi folyamat a miocén közepén volt a leggyorsabb; lábunk alatt ma is vékonyabb a földkéreg, mint másutt.)
A szubdukciós folyamatok hatása először éppen a miocénban nyilvánult meg. A legkorábbi, mintegy 20 millió éve kitört (de még vagy 10 millió évre rá, a szarmata korszakban is felszínre került) riolittufák és rokon kőzetek ma zömükben azoknak a később eltemetődött vonulatoknak az alkotói, amelyek például a Bükkalja vulkáni kőzeteit is szolgáltatták. A délkelet-északnyugati irányú eltemetett vonulat keletkezését egyesek a két nagy lemeztöredék közti (vékonyabb?) kéreg alábukásával magyarázzák; mivel azonban ennek semmi egyéb bizonyítéka nincsen, valószínűbb, hogy (mivel e kőzetek amúgy is valamivel idősebbek) azzal a már említett szubdukciónak egy korábbi szakaszával állunk szemben, amely az Északnyugati-Kárpátok felszíni vulkáni hegységeit is létrehozta.
A riolittufák, amelyeket hagyományosan alsó-, középső- és felsőriolittufára tagolnak (bár valószínűbb, hogy a tufaszórások között nemigen volt hosszabb szünet), előbb még a kinyíló Földközi-tengerrel összekötött tengerbe, utóbb már az elkülönült Paratethysbe rakódtak. E beltengerré lett víztömeg feltehetően a Kárpát-medencétől egészen a Kaszpi- és Aral-tóig (későbbi maradványaiig) nyúlt. Az Északnyugati-Kárpátokhoz tartozó északi-középhegységi andezit- és riolitvulkánjaink – főként a középső-miocénban – ebben a tengerben kezdték meg egészen a pannóniai ("pannon") korszakig tartó működésüket.
A miocén tűzhányók valódi szigettengerben magasodtak; a víz csak későbbi középhegységeink legmagasabb részeit nem öntötte el. A tenger hol előrenyomult, hol kissé visszahúzódott, aminek eredményeként a part menti mocsarak növényzetéből utóbb többhelyütt barnakőszén képződött. A miocén (részben már oligocén végi) nyílttenger gyakori üledéke a finomszemcséjű, palóc tájszóval apokának nevezett, osztrák elnevezéséről slirként ismert homokos agyag (benne nemegyszer tufacsíkokkal); a parthoz közelebbi, ősmaradványokban gazdag lajtamészkövet a tengerpart mentén homokkövek (például az ipolytarnóci, ősállatok lábnyomait rejtő "lábnyomos" homokkő), kavicsok, konglomerátumok váltották fel.
A valódi tengeri összeköttetéseit elvesztő Paratethys egyre kisebbé vált, és a miocén vége felé részmedencékre különült. A Kárpát-medencét a Pannon-beltenger vize borította el; az elzárt víztömeget a beleömlő vizek rövidesen tóvá édesítették. E folyamat a közben eltelt időnek is nevet adott: a pannóniai (vagy "pannon") korszak a felső-miocéntől a pliocénon át egészen a pleisztocén elejéig, a tó feltöltődéséig tartott.
A vulkánosság a pannonban sem szűnt meg. Magyarországon az utolsó andezitek, riolitok a Tokaji-hegységben, mintegy 10 millió évvel ezelőtt ömlöttek, ám a Kárpátokban – időben-térben általában egyre délkelet felé – egészen a pleisztocénig többé-kevésbé folyamatos tűzhányótevékenységgel számolhatunk.
A Kárpát-medencében a pannon elejétől, általában azonban (nálunk is) a pannon második felétől kezdődő ún. alkálibazalt-vulkánosság hol a szubdukciós zónákhoz közel, hol tőlük távol jelent meg. Magyarországon a nógrádiaknál általában valamivel idősebbek a Balaton-felvidéki, pannon üledékekre települő (így azok szintjét megőrző) bazaltvulkáni "tanúhegyek".) A földköpeny eredeti összetételéhez közelálló bazaltok felszínre kerülésének magyarázataképpen már korábban is azt feltételezték, hogy a Kárpát-medence kérgének elvékonyodása a köpeny felboltozódásával (ún. "köpenydiapír" felnyomulásával) járt. Annak ismeretében azonban, hogy a kéreg elvékonyodása – mint korábban említettük – már a miocén közepén tetőzött (egy nyugalmasabb süllyedési időszakot követően pedig, akárcsak napjainkban is, egyre inkább a mélyszerkezet préselődésével, térrövidülésével számolhatunk), bizonyos, hogy ez az egyébként máig helytálló magyarázat némileg pontosításra szorul. (Nagy szerepe kellett hogy legyen például a mélyszerkezetet sűrűn behálózó törések felújulásának.)

Jellemző kövületek az óharmadidőszakból: dárdacsiga és nummulitesz

A Szent Anna-tó (a szerző pasztellrajza)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me