A májusi cserebogár és a ganéjtúró bogarak

Full text search

A májusi cserebogár és a ganéjtúró bogarak
Valószínűleg kevesen gondolják, hogy a közismert májusi cserebogár (Melolontha melolontha) a ganéjtúró bogarakkal tart rokonságot. Szárnyfedői vörhenyesbarnák, potrohán alul jellegzetes fekete-fehér mintázat látszik. A hím csáplegyezője lényegesen nagyobb, mint a nőstényé.
Bár a neve májusi, a bogarak gyakran már április végén megjelennek, és az úgynevezett cserebogárjárásos években megfigyelhetjük a talajban azt a sok kis lyukat is, ahonnét az állatok előmásztak. Bár nappal is repülnek, főként alkonyat idején élénkülnek meg. Ha sokan vannak, egész tölgyeseket rághatnak kopaszra, de sok kárt tehetnek a gyümölcsfákban is. Rázzuk meg kora reggel az ágakat, hogy a dermedten kapaszkodó rovarok lehulljanak, és a baromfik összekapkodják őket!
A nőstény cserebogarak petéiket a földbe rakják, 20-30 cm mélyre. A júniusban kikelő lárvák eleinte humusszal élnek, de csakhamar elkezdik rágni a gyökereket is. A lárva a második évben nyár vége felé bebábozódik, és már az ősz folyamán bogárrá alakul. Ennek ellenére csak a rákövetkező év tavaszán bújik elő, és a körforgás kezdődik elölről. Egy-egy vidéken általában háromévenként van cserebogárrajzás.
Szép a fekete szárnyfedőin szabálytalan fehér mintázattal ékes kalló cserebogár (Polyphylla fullo). A homokos talajokat kedveli, lárvája négy évig fejlődik. Gyakran megfigyelhetjük például a Szentendrei-szigeten.
A ganéjtúró bogarak fontos szerepet töltenek be a természetben azzal, hogy eltüntetik a növényevő állatok ürülékét. A kirándulók jól ismerik például a zömök, kékesen csillogó tavaszi ganéjtúrót (Geotrupes vernalis). Április és szeptember között gyakori látvány az erdei avaron lustán mászó bogár, mely ivadékai számára a szarvasok, muflonok és vaddisznók ürülékéből készít galacsinokat. Petéit a talajba süllyesztett kis gombócokba helyezi, a kikelő lárva ebből táplálkozik. A nagyon gyakori holdszarvú ganéjtúró (Copris lunaris) hímjének fejét az orrszarvúbogáréhoz hasonló, hátrafelé hajló szarv díszíti. A nőstények tavasszal kamrát készítenek a talajban, oda cipelik, hátrálva görgetik a környéken gyűjtött trágyadarabokat, melyekből odalent tenyérnyi lepényt készítenek. A nyár második felében a nőstény ebből az anyagból körte alakú galacsinokat gyúr, melyek mindegyikébe egy-egy petét helyez. A kikelő lárvák belülről rágcsálják a trágyát, még odabent bebábozódnak. Táplálkozás közben ügyelnek arra, nehogy a galacsin külső fala megsérüljön.
A ganéjtúró bogarak családjába tartozik egyik legszebb bogarunk, az orrszarvúbogár (Oryctes nasicornis) is. A 40 mm hosszú rovar színe gesztenyebarna, a hímek fején hátrafelé kunkoródó hegyes szarv van. Lárvái valamikor az öreg, korhadó tölgyfákban fejlődtek, de szerencsére még idejében sikerült "átállnia", és ma megelégszik a régóta kupacban álló fűrészporral vagy komposzthalmokkal is.

Az orrszarvúbogár szerencsére még gyakrabban látható

A májusi cserebogár tömeges rajzása idején nagy károkat okozhat a tölgyesekben és a gyümölcsfákon

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me