Nyitvatermők

Full text search

Nyitvatermők
A legősibb, már maggal rendelkező nyitvatermők is még annyira hasonlítottak a páfrányokra, hogy csupán akkor tudták elkülöníteni őket, ha a leveleken spórát (ekkor páfrány) vagy magot (ekkor nyitvatermő) találtak. Ezért ezt a csoportot magvaspáfrányoknak nevezték el, habár nyitvatermők. A magvaspáfrányok ma már kihalt növények, a felső devontól (mintegy 360 millió éve) a kréta időszakig (mintegy 137 millió évig) éltek.
A nyitvatermők a harasztokhoz képest nagy lépést tettek előre a törzsfejlődésben azáltal, hogy először ebben a csoportban alakult ki a virágporszem, a magkezdemény és a mag. Az ivaros folyamat többé nincs vízhez kötve, mivel a magkezdeményre jutott (széllel, rovarral) virágporszem pollentömlőt hajt, és a hím ivarsejtek azon keresztül termékenyítik meg a női petesejteket.
A mag kialakulása a törzsfejlődés egyik legfontosabb lépése. Segíti a növény elterjedését, védi az embriót és táplálja (sziklevelek) az új, fiatal növénykét a növekedés kezdetén. A nyitvatermők kizárólag fás növények, a lágyszárúság csak később, a zárvatermőknél alakult ki a törzsfejlődés folyamán.
A nyitvatermőknek több csoportja van, ezek közül a fenyők a legelterjedtebbek jelenleg a Földünkön. Hatalmas tajgaerdőket alkotnak az északi mérsékelt övben, de számos fajuk él a déli féltekén is. Köztük találjuk a Föld legidősebb növényét, a mintegy 4000 éves szálkásfenyőt és az óriási mamutfenyőket Kaliforniában, az ázsiai templomkertek páfrányfenyőjét, a mediterrán ciprusokat, az észak-amerikai mocsárciprust, a havasokban élő luc- és jegenyefenyőket és a végtelen tajgát alkotó erdei fenyőt, vörösfenyő fajokat.
A többi nyitvatermőcsoportban jóval kevesebb, de nagyon érdekes és ritka növényfajokat találunk. Ilyenek pl. a trópusokon élő szágópálmák, amelyeknek semmi közük a pálmákhoz, csak hasonlítanak rájuk, s helyesen cikásznak nevezzük őket. A világ egyik növénycsodája a velvicsia, ami már csak Dél-Afrikában, a Namíb-sivatagban él, és semmihez nem hasonlítható, különleges növény. Egy-egy példánya 5-600 éves. Ilyen a hazánkban is élő csikófark, ami leginkább egy lombját vesztett törpecserjére hasonlít. Ez a legkisebb nyitvatermő növény.
Hazánkban 8 őshonos nyitvatermő faj él, s ebből 7 fenyő. Leggyakoribb az erdei fenyő és a boróka, legritkább a csikófark, ami már védelem alá is került, s ami nem tartozik a fenyőkhöz.

Mint egy növényi szörny, olyan a világ legkülönösebb növénye, a nyitvatermő velvicsia. Egyedül Afrikában, a Namíb sivatagban él

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me