A barlangi oroszlán, a barlangi medve és az ősbölény

Full text search

A barlangi oroszlán, a barlangi medve és az ősbölény
Hajdan élt kőbaltás őseink életében a sík vidékeken bizonyára fontos szerepet játszott a mamut, de ugyanez elmondható a hegyekben élt ősember és a barlangi oroszlán (Panthera spelaea), valamint a barlangi medve (Ursus spelaeus) kapcsolatáról is. Ez utóbbiak jóval nagyobbak voltak a mai barna medvénél, csontjaik például a Bükk-hegység különböző pontjain nagy számban kerültek elő az ásatások során. Feltételezések szerint ez a medve elsősorban növényevő volt, ennek ellenére valószínűleg kíméletlen harcot folytatott az ősemberrel a barlangok birtoklásáért. Hasonló lehetett a helyzet a másik "konkurenssel", a félelmetes barlangi oroszlánnal. A megvizsgált leletek tanúsága szerint ez az állat jóval nagyobb lehetett a ma élő oroszlánoknál, sörénye viszont – legalábbis az ősember sziklarajzai szerint – sokkal gyérebb volt. Az ember és az oroszlán ejtette zsákmány maradékain falatozott a barlangi hiéna (Crocuta spelaea).
A barlangi medve, a mamuthoz és a gyapjas orrszarvúhoz hasonlóan, a jégkorszak vége felé fokozatosan eltűnt, a barlangi oroszlán viszont túlélte ezt az időszakot. Arisztotelész például pontos leírást adott róla, kétségtelen tehát, hogy ez az állat 4000-5000 évvel ezelőtt még élt a mai Európa területén.
Sokkal korábban, mintegy 40 000-50 000 évvel ezelőtt halt ki az óriás szarvas (Megaloceros giganteus), melyre őseink valószínűleg előszeretettel vadásztak. A körülbelül 4000-5000 éve élt ősbölény (Bison priscus) kihalt ugyan, de egy fejlődési oldalágából származik a ma is élő európai bölény (Bison bison bonasus). Ennek vadon élő állománya fokozatosan pusztult, zsugorodott, míg végül 1926 körül két utolsó menedékhelyükről, a Kaukázusból és a lengyelországi Bialowiezából is kiirtották. Ezt követően állatkerti és vadasparkokban élő bölények révén sikerült mindkét területre újra betelepíteni őket. Hazánkban Mátyás király idejében még javában vadásztak bölényekre, a Kárpát-medencéből a hatalmas állat végérvényesen a 18. században tűnt el.
Mint érdekességet érdemes megemlíteni, hogy míg Európa nyugati felén, például Angliában, valószínűleg a Golf-áram jótékony hatására, hajdan meglehetősen gyakori lehetett a víziló (Hippopotamus antiqus), és persze számos maradványa is előkerült, ugyanez nálunk ritkának számít. Hazánk mai területén vízilovak elsősorban a langyos források körüli mocsarakban éltek, maradványaikat találták például Üröm közelében. Bizonyára nem véletlen az sem, hogy a budapesti állatkertben olyan jól szaporodnak a vízilovak. Medencéjükbe ugyanis a szomszédos Széchenyi-fürdő vizét is belekeverik, és ez a víz, úgy tűnik, félmillió év elteltével is kedvező hatással van a vastagbőrű óriásokra.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me