A nyulak

Full text search

A nyulak
Európában három nyúlfaj él, kettő közülük hazánkban is megtalálható. A havasi nyúllal (Lepus timidus) legközelebb az Alpokban találkozhatunk, de a jól ismert mezei nyulat (Lepus europaeus) akár az autó vagy a vonat ablakából is megfigyelhetjük az útmenti szántókon vagy legelőkön. Az üregi nyúl (Oryctolagus cuniculus) a házi nyúlfajták őse, a föld alatt készít vackot magának. Ahol előfordul, többnyire gyakori, és különösen a hajnali és alkonyati órákban lehet találkozni vele.
A barna bundájú, hosszú fülű mezei nyúl közismert állat. Füleinek hegyi része fekete, hosszú bajuszszálai fehérek, nagy szemei barnák, farka felül feketés, alul fehér színű. A nőstények általában valamivel nagyobbak, mint a hímek, elérhetik a 7 kilós súlyt is.
A mezei nyúlnak nagyon sok természetes ellensége van, élete egyetlen nagy menekülés. Bundájának színezete azonban kitűnően illeszkedik a környezetbe, akár néhány méternyire is elmehetünk mellette anélkül, hogy a sekély vackában lapuló állatot észrevennénk. Ha viszont menekülnie kell, csak hosszú és izmos lábaiban bízhat, gyorsan és kitartóan tud futni. Amikor a kutya kergeti, akár 70 km/h sebességre is képes, 2 méter magasra és 2,7 méter távolságra tud ugrani. Ha a szükség úgy hozza, jól úszik. Nyugodt körülmények között inkább lassú állatnak mondhatnánk, kényelmesen ugrálva mozog, erejét a menekülésre tartogatja. Nagyon területhű, még a körvadászatok idején is visszatér egy idő után megszokott tanyahelyére. Főképpen szürkületi és éjszakai állat, de a már január-februárban zajló párosodása idején nappal is láthatjuk a mezőn egymást kergető nyulakat vagy a kanokat, amint szembefordulva és fel-felugorva verekednek egymással. A nőstény 42-43 napi vemhesség után 1-3 kölyköt ellik. A kisnyulak már születésükkor szőrösek, látnak, és a természet különös ajándékaként az első napokban szinte teljesen szagtalanok. Egyenként lapulnak a fűben, ahol még az éles szimatú róka vagy a görény is elmehet mellettük anélkül, hogy észrevenné őket. Lábaik rövid idő alatt megerősödnek, ettől kezdve a rejtőzködés és a gyors futás a fegyverük, az egyetlen esélyük a túlélésre.
Míg a mezei nyúl kicsinyei nyomban a "mély vízbe" kerülnek, a föld alatt tanyázó üregi nyúl, éppen viszonylag biztonságos rejtekhelye miatt, megengedheti magának azt a "luxust", hogy zárt szemű, csupasz, eleinte teljesen magatehetetlen utódokat hozzon a világra. Az üregi nyúl is barna színű, de jóval kisebb az előbbinél, súlya csak 1-3 kg. Fülei viszonylag rövidek, a hegyi rész nem fekete. Bokros domboldalakon, laza talajú ritkás erdőkben tanyáznak, rendszerint kolóniákban, több állat él egymás közelében. Föld alatti járataik akár 3 méter mélyre is vezethetnek, és ha a bejárat körül tartózkodó állatok veszélyt sejtenek, egy figyelmeztető dobbantás után valamennyien a lyukakba menekülnek. Főként szürkület idején és éjszaka járnak ki, de háborítatlan környéken nappal is előbújnak. Akár a mezei nyulak, kizárólag növényi táplálékkal élnek, füveket, rügyeket, leveleket esznek, télen, különösen magas hó idején, a bokrok ágain a kérget is megrágcsálják.
A nőstény vemhességi ideje 28-31 nap, évente 4-7 alkalommal 4-6 kölyköt ellik. Ezek a vacok mélyén abban a szőrfészekben pihennek, melyhez az anyagot a nőstény saját hasoldaláról tépi ki.

A mezei nyúl a kultúrterületek gyakori állata. Ellenségei elől gyors futással menekül

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me