A vakond

Full text search

A vakond
A vakond (Talpa europaea) bundája rövid szőrű, tömött, bársonyosan puha, és a föld alatti élethez illően fekete színű. Szemei külsőleg nem látszanak, egészen aprók, csökevényesek, fülei is elkorcsosultak, visszafejlődtek, hiszen a keskeny föld alatti járatokban csak akadályoznák a mozgásban. Annál fejlettebbek a vakond elülső lábai, melyek csonttanilag is az ásás komoly fizikai erőt igénylő munkájához idomultak. A vállöv és a karcsontok rövidek, de rendkívül erősen fejlettek, nyak- és mellizmai megtapadására a mellcsont elején feltűnően hosszú nyúlvány helyezkedik el.
Ez a furcsa állat gyakorlatilag egész életét a föld alatt tölti. Nem alszik téli álmot, de a hideg elől mélyebbre húzódik. Járatai szigorú célszerűséggel épülnek, elhelyezkedésüket a felszínen feketéllő kupacok jelzik. A tipikus "vakondvár" két részből áll, az egyik a vadászterület, ez a táplálékkínálat szerint lehet kisebb vagy nagyobb kiterjedésű. A vakond naponta többször is végigszalad a kacskaringós járatokon, hogy a behullott gilisztákat, rovarlárvákat összeszedje. Nem kíméli azokat a rágcsálókat sem, amelyek betévednek hozzá. A gilisztákat néha "gyengéden" megrágva helyezi el a földkamrában, így életben maradnak, de elmászni nem tudnak, és afféle spájzot jelentenek az örökké éhes állat számára. A vakond növényi eredetű táplálékot nem fogyaszt, ha átrágja a palánták gyökereit, csak azért teszi, mert éppen útjában voltak, amikor alagútrendszerét bővítette.
A vakondvár másik része az állat tulajdonképpeni otthona, a fészek köré épült. Az úgynevezett hálókamra felülről lapított gömb alakú, átmérője 20-25 cm, belőle két vagy több járat indul különböző irányokba. Néha a vacok körül, attól jó arasznyira, két egymás felett elhelyezkedő, kör alakú külön alagút is van, az egyik a fészek síkjában, a másik fölötte. A látszólag bonyolult útvesztőnek fontos biológiai jelentősége van, részben a nagy nyári zivatarok után hirtelen betóduló csapadék elvezetését, részben a menyét elleni védelmet szolgálja. Az üregben lévő tulajdonképpeni fészek moha- és fűszálakból, levelekből áll, ezeket a felszínről szállítja a föld alá. A nőstény évente egyszer, többnyire április-májusban, 3-8 kölyköt ellik. A fiatal vakondok gyorsan nőnek, és 5-6 hetesen már teljesen önállóak.
A vakondot a kertekben többnyire nem nézik jó szemmel, pedig rengeteg káros rovart is elpusztít a föld alatt. Mindig azt eszi elsősorban, amiből a legtöbbet talál. Európa keleti felén végzett vizsgálatok szerint például a giliszták az erdőkben mindössze 3%-kal, a réteken 77%-kal szerepeltek a vakond táplálékában. Ugyanott megvizsgálták azt is, milyen hatással van a föld állandó mozgatása a facsemeték fejlődésére. Megállapították, hogy ahol sok vakond tevékenykedik, juharból 2,6-szer, tölgyből 2,5-szer, bükkből 1,4-szer sűrűbben nőttek a csemeték a természetes felújulásokban, mint a vakondmentes területeken.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me