Sziklagyepek

Full text search

Sziklagyepek
A Magyar-középhegységben, a sekély talajú kőzeteken sziklagyepek alakultak ki. Növényzetük nem összefüggő, maga a csupasz anyakőzet is nagy foltokban a felszínen van, s legfeljebb zuzmótelepek tarkítják. A növényzet változatos, eltérő fajok alkotják aszerint, hogy az alapkőzet vulkáni eredetű szilikát (pl. bazalt vagy andezit) vagy kopásra hajlamos mészkő, vagy könnyen aprózódó törmelékes dolomit. Ezen felül más fajok virítanak a déli, mint az északi lejtőkön, s mások a meredek sziklafalakon, mint a szelíd lankákon.
Szép szilikátsziklagyepeket láthatunk, ha a Mátrába vagy a Tapolcai-medencébe a Szentgyörgy-hegyre kirándulunk. Sokféle zuzmó, moha, páfrány, főként fodorkák és megannyi apró pozsgás varjúháj, kövirózsa, kőhúr tarkállik a kibukkanó szilikátsziklák között. Ezek a sziklagyepek olyan védett növényritkaságokat rejtenek, mint pl. a szirtipáfrány a Mátrában, vagy a cselling, ami már kizárólag csak a Szentgyörgy-hegyen élő, erősen veszélyeztetett apró páfrány. A Mátrában egy igazi ritka kincsre, a magyar kőhúrra bukkanhatunk a vulkáni eredetű sziklagyepekben. Ha késő tavasszal járunk arra, igen feltűnő, mert apró csillagformájú virágával szinte beborítja a sziklákat. A szegfűfélékhez tartozik, védett kárpáti bennszülött faj, alig 4-5 helyen él Magyarországon.
Ha eredeti mészkősziklagyepeket szeretnénk látni, a Bükk-hegységbe kiránduljunk. Egy igen szép pázsitfű, a nyúlfarkfű alkot itt növénytársulásokat. Nyúlfarknyi tömött kalászáról kapta a nevét. Az egyik legszebb fűfélénk, sötét, acélkék fénylő virágzatával. Hazánkban öt faj él. Egy láplakó, a többi mészkő- és dolomitsziklákon nő. Mindegyik ritka, védett növény. A mészkőgyepekben a budai és a magyar nyúlfarkfű a jellegzetes. Utóbbi a legritkább faj. Eddig csak a Bükkben egy-két helyen találták. Bennszülött alfaj. Még nagyobb ritkaság a szirti pereszlény, amely már csak egyetlen helyen, a bükki Bélkőn él hazánkban. Több ezer évvel ezelőtti, melegkori maradványnövénynek tartják. S habár fokozottan védett növény, mégis a kipusztulás veszélye fenyegeti, mivel egyetlen termőhelyén mészkőbányászat folyik, s megmaradt állományát hiába védik, a közeli bányából szálló jelentős mennyiségű mészkőpor erősen veszélyezteti. Ugyanez a gond a korai szegfűvel. Ez az észak-kárpáti bennszülött növény a Bélkőn kívül csupán egy helyen él még hazánkban, ott is súlyosan veszélyeztetve, s Magyarországon kívül csupán Szlovákiában fordul elő, sehol máshol a világon. Sajnos egy másik, fokozottan védett szép virág, a déli sárkányfű már áldozatul esett a Bélkőn folyó mészkőbányászatnak. Pedig ez is egy ritka maradványnövény, amit a Nemzetközi Természetvédelmi Unió az egész világon veszélyeztetettnek nyilvánított. Nálunk tíz helyen élt. Kilenc állománya már elpusztult, egyedül csak Aggteleken található a szigorúan védett bioszféra-rezervátumban.
A mészkőbányászatnak esett áldozatul a magyarföldi husáng is. A dolomitlakó lenhez hasonlóan a magyar flóra egyik legnagyobb értéke, százezer évnyi múltra tekint vissza. A jégkorszak valamelyik felmelegedő intervallumában alakulhatott ki. Ma már csak négy helyről ismerik az egész világon: két erdélyi, egy szlovákiai és egy magyar lelőhelyen él. Három másik hazai lelőhelyéről, köztük a Bélkőről alig egy évtizede pusztult ki. Jelenlegi egyetlen helyén, a Pilisi Tájvédelmi Körzetben is veszélyeztetett a muflonok miatt. Másik két korábbi termőhelyéről (Pisznice, Nagymaros-Ördöghegy) is a muflonok pusztították ki, akik szívesen eszik 1-2 m magas, nedvdús "husáng"-ját, azaz szárát. Fokozottan védett, bennszülött növény, a világflórának is a ritkasága.
A dolomitsziklagyepeket méltán nevezik élő múzeumnak, amiben hazánk növényzetének jégkori és jégkor utáni tanúi élnek. Igen sok bennszülött és maradványfajt és maradvány-növénytársulást őriznek ezek a gyepek. Legnagyobb kiterjedésben a Dunántúli-középhegységhez tartozó dolomithegyeken (Budai-hegység, Vértes, Déli-Bakony) vannak. A legszárazabb, meleg déli, délnyugati, guruló-törmelékes meredek lejtőkön és szélnek kitett gerincéleken nyílt dolomitsziklagyepek alakultak ki, amelyekben melegkedvelő, talán a jégkor jeges szakaszai közötti meleg időkből (interglaciális) származó növényritkaságok vannak.
Ilyen hazánk legféltettebb, s talán leghíresebb növénye, a dolomitlakó len. Fokozottan védett, bennszülött növény. Az egész világon egyetlen termőhelye van, a Budai-hegységben, alig 100 hektárnyi területen. Legközelebbi rokonai, amelyektől legalább százezer éve elszakadt, a dél-balkáni hegységekben élnek. Feltűnően szép növény, aranysárga, szinte világító szirmokkal, hamvas szürkészöld, kissé pozsgás levélrózsákkal. A csupasz, napsütötte, nyílt dolomittörmeléken és az ezzel határos sudár rozsnokos sziklagyepben is előfordul. Gyökérgombákkal él szimbiózisban, ezért kertbe ültetése, mesterséges szaporítása sikertelen. Csokorba szedni sem érdemes, mert szirmait, mint minden lenvirág, 1-2 óra alatt elhullajtja. Habár nemcsak a növény, a termőhelye is szigorúan védett, mégis veszélyeztetett egyrészt a közelbe telepített feketefenyő-erdők spontán terjedése, másrészt a lelőhelyén illegálisan motorozók és a vadaskertből a gondozatlan kerítés miatt kiszökő vadak kártétele miatt. Kipusztulása pótolhatatlan veszteség lenne. Nemcsak a magyar flóra, de a világflóra is szegényebb lenne egy fajjal. Meg kellene végre érteni, hogy a természetben ne szedjünk, ne gyűjtsünk növényeket. Soha sem tudhatjuk, hogy a csokorba szedett virágunk vajon nem utolsó szála volt-e egy ritka fajnak. Előfordulhat, hogy annak az egy szálnak a kitépésével borítottunk fel egy olyan természetes egyensúlyt, amitől a növény állománya lassan sorvadni, pusztulni kezd.
Termőhelyi védettsége azért is indokolt, mert több más ritka növény él a társaságában, pl. a fehér virágú Szent István szegfűje és a védett magyar gurgolya.
A nyílt dolomitsziklagyepekkel a sziklagerincen érintkezve alakulnak ki a hűvösebb, északi kitettségre bukó lejtőkön a zárt dolomitsziklagyepek. Itt, a vastagabb talajtakarón, a deres csenkesz és a sudár rozsnok gyepjében a reliktum fajok egész tárháza található.
A harmadidőszaki (néhány millió éves), illetve az interglaciális, több tízezer, százezer éves tanúnövények, mint pl. a kékes borkóró és a henye boroszlán együtt él ezekben a gyepekben a jégkori, illetve a jégkor utáni, néhány ezer éves hűvös idők tanúival. Ilyenek a különleges virágú gombos varjúköröm, a védett budai nyúlfarkfű és terpedt koronafürt, a kék virágú keserű pacsirtafürt, a havasi nyúlhere. Mind között egyik legpompásabb, legértékesebb bennszülött növényünk a medvefül- vagy cifra kankalin. Kárpáti bennszülött, jégkorszaki maradványnövény, amely az egész világon csak a Kárpát-medencében és egyik alfaja az Alpokban, 2000 m magasságban él. Medvefül alakú porcos levelei, világossárga, gyönyörű, illatos virágzata van. Hazánkban 4 igen kis területű lelőhelye van a Bakonyban, a Vértesben és a Keszthelyi-hegységben. A természetvédelem a kiemelten fontos és védendő növények között tartja számon. Több termőhelyén együtt fordul elő a ritka, védett szürke bogánccsal, ami szintén több ezer éve letűnt korok tanunövénye.
Ahol a hegylejtőkön még jobbak a talajviszonyok, ott még zártabb, még dúsabb növényzetű lejtőssztyeppek alakulnak ki. A pusztai csenkeszek, a lappangó sás és az árvalányhaj gyepjében sok szép virágos növény: imolák, szegfűk, őszirózsák, kökörcsinek, hagymák, napvirágok, kakukkfüvek tarkállanak, köztük ritka, fokozottan védett, bennszülött növények, mint pl. a tornai vértő, amely az egész világon veszélyeztetett, s nálunk egyetlen helyen, a Tornai-karszton nő.

Őrségi csarabos táj rózsaszín csarabbal és kékvirágú védett kornis tárniccsal

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me