A gombák és csoportjaik

Full text search

A gombák és csoportjaik
Azokat a gombákat, amelyek elhalt szervezetek szerves anyagaival táplálkoznak szaprofita, azokat, amelyek élő szervezetekével, parazita gombáknak nevezzük. Harmadik csoportjuk az úgynevezett szimbionta. Ezek olyan gombák, amelyek más élőlényekkel szoros kapcsolatban együtt élnek oly módon, hogy az mindkét fél számára hasznos. Ilyen a gombák és a moszatok együttélése zuzmó formájában.
Két fő csoportjuk van, a nyálkagombák és a valódi gombák. A nyálkagombáknak nincs sejtfaluk, ezért vegetatív tenyésztestük amőbaszerű, alakváltoztató mozgású és a szerves anyagot körülfogva bekebelezéssel (állati módon) táplálkoznak.
A valódi gombáknak általában kitinből álló sejtfaluk van, tenyésztestük (micelium) elágazó fonalakból (hifa) áll, amelynek nagyobb része a talajban (szaprofiton) vagy élő növényben, állatban, emberben (parazita) él. Szabad szemmel leginkább csak a termőtesteket és egyéb spóraképző képleteket (sporangiumok, konídiumtartók) látjuk.
A gombák spórákkal szaporodnak. Ivaros szaporodásmódjuk a törzsfejlődés folyamán fokozatosan redukálódott. A jelenleg legfejlettebbnek tekintett csoportjuknál, a bazidiumos gombáknál, ahová a legtöbb ehető gombánk, például a csiperke, illetve sampion is tartozik, az ivaros folyamat már nem látható. A gombák változatos ivartalan szaporodásformái a tömeges elterjesztést szolgálják.

Korhadt nyárfatönkön csoportosan nő a tigris mintázatú, kalapos, bazidiumos gomba, a nyárfagomba

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me