Nyelv, gondolkodás, beszéd

Full text search

Nyelv, gondolkodás, beszéd
A gondolkodás eszköze a nyelv, s fordítva: a nyelv a gondolkodás fejlődése által válik mind bonyolultabbá és kifejezőbbé. Minden valóságról szerzett benyomásunkat nyelvi jel formájában gondoljuk el, s fordítva: csak az válik tudatossá gondolkodásunkban, amit nyelvi jellel jelölni tudunk. Nyelvi jel és gondolat egyszerre, egymást feltételezve születik az emberiség törzsfejlődése során, s minden gyermek egyéni fejlődésében is így veszi tudata birtokába a világot, válik a közösség tagjává.Figyelmesebben szemlélve persze a nyelv nem "közvetlenül" működik az emberek érintkezésében. A beszédtevékenységben nyilvánul meg, lett légyen az szóbeli vagy írásbeli. Élőszóban vagy írásban gyakorlatilag végtelen mennyiségű, egymástól eltérő közlést, mondatot fogalmazhatunk meg. Tesszük ezt a nyelv, mint elvont rendszer, mint a beszédtevékenységre szolgáló eszközök – véges számú elemet tartalmazó – tárházából merítve. Olyan a nyelv, mint egy óriási raktár, amelynek végtelen hosszú polcain szigorú és értelmes rendben sorakoznak a felhasználható jelek: a szavak és a szavak összefűzésére, mondattá "komponálására" szolgáló nyelvtani eszközök. Amikor beszélünk, e gazdag készletből válogatunk mondandónknak megfelelő alkotórészeket, alávetve magunkat mindazon szabálynak és szokásnak, amelyek az alkotórészek felhasználását irányítják, vagyis a nyelvtannak, a szituáció megszabta stilisztikai kívánalmaknak.
Az egyes ember azonban, legyen bármilyen művelt, iskolázott, sohasem lehet birtokában a nyelv teljességének; szókincse, nyelvtani ismeretei, stilisztikai jártassága, még ha tudatos is, csak töredékét öleli fel a nyelv korlátlan lehetőségeinek. A nyelv abban az értelemben is absztrakció (a. m. elméletileg létező), hogy teljessége csak a nyelvet használó, múltban és jelenben élő közösség kollektív tudatában létezik. E kollektív közösségi tudat számtalan egyéni megnyilvánulása, beszéde valósítja meg a nyelvet, e szüntelenül zajló és végtelenül sokrétű tevékenységből "vonja el" a rendszerező, leltározó emberi elme a nyelv fogalmát és gazdagságát.

Nyelvünk családfája. A rokonság felderítése és bizonyítása tudományos alapossággal a 18. század végén kezdődött, s a 19. század közepére vált kétségtelenné (nagyítható)

Kass János: Fejek sorozatának e képe a nyelvi kommunikáció sajátos, szürrealisztikus képi megfogalmazása

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me