A magyar rovásírás

Full text search

A magyar rovásírás
A Kárpát-medencében letelepedő magyar nép a három európai íráskultúra, a latin, a görög és a cirill határterületén találta magát. A honfoglalók azonban már nem voltak írástudatlanok. Kultúrájuk már egyáltalán nem a nomádoké, annál jóval fejlettebb. Török nyelvű pásztornépekkel érintkezve sajátították el az írást. Ír szavunk is ótörök eredetű jövevényszó. A 7-8. században nagy birodalmat alkotó türkök rovásírása is végső soron a föníciai betűírásból származott, amely az iráni szogdoknak a közvetítésével jutott el hozzájuk. Ebből alakult ki a magyar rovásírás is, amely tehát távoli rokona a latin betűs írásnak, és egészen a 17. századig párhuzamosan élt a latin írásbeliséggel főleg a székelyek körében, akik leginkább megőrizték az ősi nemzetségi társadalom hagyományait.
A rovásírásnak talán legszenzációsabb lelete 1799-ben a rögtön Bécsbe szállított nagyszentmiklósi (ma Románia) rovásírásos aranykincs volt. Feliratainak a megfejtése máig sem sikerült. Az 1930-as években egy ősnyomtatvány kötéstáblájában bukkantak egy pergamenlapra írt rovásírásos ábécére, bár a székelyek inkább fapálcára rótták betűit. Az 1960-as években Ipolyságtól északra a felsőszemerédi templomban fedeztek fel egy 15. századból származó rovásírásos feliratot, amely bizonyította, hogy nemcsak a székelyek körében használták a rovásírást.

A székely-magyar rovásírás elsöül föllelt szövegemléke: az enlaki (Erdély, Románia) templom orgonája fölött egy deszkalapon olvasható a vésett felirat: Georgyius Musnai. Csak egy az Isten. Deuteronomium VI

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me