Csehszlovákiai magyar irodalom a két háború között

Full text search

Csehszlovákiai magyar irodalom a két háború között
A nagy változás kezdetén azonban inkább csak regionális írók éltek ezen a tájon (Sziklay Ferenc, Rácz Pál, Jankovich Marcell), s átmenetileg idehúzódó emigránsok (Barta Lajos, Gömöry Jenő). Az irodalomteremtés nagy feladata leginkább azokra a 20 esztendős fiatalokra várt, akik a lövészárokból kerültek haza. A háború poklából ők a testvér-ember vágyát hozták magukkal, az Ember az embertelenségben erkölcsi parancsát. Már az első szlovenszkói költő, Mécs László (1895-1978) a testvér-emberre figyelt. Ez a testvériségvágy szólalt meg Földes Sándor (1895-1968) expresszionista sikolyaiban, Fábry Zoltán (1897-1970) hitvalló cikkeiben, s ez a testvériség érzés táplálta Győry Dezső (1900-1972) Kisebbségi Géniuszát (1925) és a Zengő Dunatáj (1938) álmát is. Úgy érezték, Magyarországból kiesve is Európa lehet a hazájuk. Volt idő, mikor abban reménykedtek, hátha a csehszlovákiai magyar szellemiség lesz az az archimedesi pont, amelyből kiforgathatják sarkaiból a tespedt magyar életet.
Illúzió volt ez a hit, de voltak hozzá biztatójelek. A húszas évek derekától már sorra jelentkeztek a fiatal tehetségek, többek között Balogh Edgár, Dobossy László, Jócsik Lajos, Peéry Dezső, Szalatnai Rezső, Morvay Gyula és Sellyei József; esszéisták, kritikusok, szociológusok, publicisták és szépírók. Az "Újarcú magyarok" – ahogy Győry Dezső versben köszöntötte őket. Az 1928-ban alakult Sarló-mozgalom fiataljai, ahogy a történelem emlékezik róluk. A sarlósok demokratikus, Duna-táji eszméi Magyarország, Románia és Jugoszlávia magyar fiataljainak is ösztönzéseket adtak.
Önmagukat azonban nem tudták kiteljesíteni. A harmincas évek derekára a Sarló már széthullóban volt, Csehszlovákia új határainak megvonásával a sarlósok nagy része Magyarországra került. Akik Szlovákiában maradtak – így Fábry Zoltán, Peéry Dezső és Szalatnai Rezső -, ha szólhattak, változatlanul a vox humana jegyében fogalmaztak. Ezek az évek (1938-44) "a próbáltatás és igazoltság", "a hűség és kitartás" évei voltak, ahogy Fábry Zoltán mondta. Az akkor született írások történelmi okmányok a magyar kisebbség helytállásáról.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me