A Nyugat folyóirat és nemzedékei

Full text search

A Nyugat folyóirat és nemzedékei
Azok a leendő irodalmárok, akik a 20. század első éveiben a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen tanultak, tehát Babits Mihály, Balázs Béla, Bresztovszky Ernő, a Népszava majdani segédszerkesztője, Juhász Gyula, Kosztolányi Dezső, a marxizmus iránt érdeklődő Vágó Béla, a korán elhunyt filozófus, Zalai Béla, nem osztották a nép-nemzeti irány esztétikai felfogását. Bresztovszky és Vágó az irodalom társadalmi küldetésében hittek; Kosztolányi elhárította a nemzeti eszme kizárólagosságát: úgy vélte, "a költőn ne legyen nemzeti ruha", a költészet ne az eszmét avassa tárggyá. Babits és Juhász a látomásos Vörösmartyt és Arany Jánost tekintették elődjüknek, az akkor teljesen elfeledett Komjáthy Jenő tiszteletére alapítottak társaságot, a 19. századi francia Baudelaire-hez, Theophile Gautier-hez, az amerikai Poe-hoz és kortársaikhoz: Rilkéhez, Apollinaire-hez, Mandelstámhoz hasonlóan gondolkoztak. Elvetették a művészet társadalmi hasznosságának elvét. A személyiség problémáit a korszak színvonalán értelmezték. A költészet igazi birodalmának a szépséget tartották. Erős vágy élt bennük a teljes világkultúra iránt. Úgy gondolták, ki kell tágítani a poézis határait. 1903 és 1905 között tervezve a jövőt új irodalmat akartak teremteni.
A magyar költészet történetében az új korszakot azonban nem ők nyitották meg. 1908. január 1-jén megindult a Nyugat, 1906-ban megjelent Ady Endre kötete, az Új versek.
Az 1908 és 1941 között kiadott folyóirat szerkesztőségében azok léptek fel, akik már évek óta a magyar irodalom megújítását kívánták. Főszerkesztőként Ignotus (Veigelsberg Hugó; 1869-1949), a Kiss József-féle irodalmi hetilap, A Hét (1890-1924) munkatársa jegyezte a Nyugatot. A lap valódi irányítója – haláláig – a korábbi Magyar Géniusz, majd a Figyelő szervezője, Osvát Ernő (1876-1929) lett. A másik szerkesztő, az esszéista és kritikus Fenyő Miksa (1879-1972), a Gyáriparosok Országos Egyesületének titkára, a pénzügyi háttérről gondoskodott. Hatvany Lajos (1880-1961), író és kritikus, az egyik leggazdagabb iparbáró fia, anyagi felelősséget vállalt a Nyugatért.
Az első évfolyam munkatársai között – rajtuk kívül – ott van Ady, Balázs Béla, Csáth Géza, Bresztovszky, Juhász Gyula, Kaffka Margit, Karinthy Frigyes, Kosztolányi, Lukács György, Osvát felfedezettjei: Babits és Móricz, továbbá Tóth Árpád és Schöpflin Aladár (1872-1950), szépíró és kritikus, a folyóirat és a szerzők majdani irodalomtörténésze is.
A Nyugat az első pillanattól a támadások kereszttüzébe került. A megnyilatkozó modern nemzetszemlélet, az eszmetörténeti nyitottság és érdeklődés, az új művészeti irányok és nálunk ismeretlen kultúrák befogadása, a konvencionális irodalomeszmény elutasítása a lap ellen fordította a nép-nemzeti irányt, a korábbi miniszterelnököt, Tisza Istvánt – aki a Nyugat ellensúlyozására külön lapot alapított, a Magyar Figyelőt (1911-1918); az első világháború alatt a "destruktív", pacifista versek miatt a folyóirat ellensége lett a közhatalom is; 1919 őszén és az 1920-as évek elején a Nyugattól "kérték számon" a háború elvesztését és a két forradalmat; korábban, későbben támadták a lapot az avantgárddal szembeni tartózkodása okán is.
Az 1935-ig havonta kétszer, azután egyszer, 800 és 3000 közötti példányban megjelenő folyóirat akár az újdonság varázsával, akár az aktív háborúellenességgel, akár kényszerű visszahúzódásával volt jellemezhető, akár új szerkesztőkkel működött 1929-től 1933-ig Babits és Móricz, 1933-tól előbb Babits és Gellért Oszkár, utóbb egyedül Babits jegyezte a lapot – mindenképpen a korszak meghatározó irodalmi orgánuma volt. 1908 és 1941 között négy költő-író-kritikus nemzedéket bocsátott útjára.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me