A magyar egyházalapítás

Full text search

A magyar egyházalapítás
A kereszténység a magyarok számára már a honfoglalást megelőzően sem lehetett ismeretlen, hiszen vándorlásuk utolsó időszakában olyan szláv népekkel álltak kapcsolatban, amelyek a bizánci kereszténység kötelékében éltek. A Kárpát-medence leigázott lakossága is zömében keresztény volt, csakúgy, mint a kalandozások során ejtett foglyok. A történeti hagyomán úgy tudja, hogy egyes magyar vezérek már a 950 körüli években, Bizáncban felvették a keresztséget az ország déli szállásterületeire pedig hamarosan görög térítő püspök érkezett. E bátortalan kísérletek után a fordulat Géza fejedelemmé emelésével kezdődött; 972 augusztusában az ő hívására érkezett Bruno térítő püspök papjaival az országba, ahol magát a fejedelmet is megkeresztelte.
995-ben Szent Adalbert és tanítványai folytatták a munkát. 996-ban történt Pannonhalma megalapítása, a következő évtől pedig az immár keresztény új fejedelem, István hozzáfogott egyházalapító munkájához. Adalbert tanítványai közül Radla és az Istvánnak a pápától koronát hozó Asztrik voltak az egyházalapításban segítőtársai, az anyagi alapokat pedig az uralkodása első éveiben legyőzött ellenfeleitől – Ajtonytól, Koppánytól, Gyulától – elkobzott birtokok biztosították. István első gondja a magyar egyház szervezetének kiépítése és a papság anyagi biztosítása volt.
Az elsőként felállított főpapi szék az esztergomi volt, amelynek birtokosa kezdettől a magyarok érseke címet viselte. Követte ezt a Dunántúl zömét birtokló veszprémi, majd a győri és a pécsi egyházmegye. 1010 után következett a váci, az egri és a kalocsai egyházmegye megalapítása, amelynek főpapja rövidesen érseki rangra emelkedett. István uralkodásának utolsó éveiben vált teljessé a magyar egyház szervezeti kerete: megszervezésre került az erdélyi, a bihari és – Szent Gellérttel az élén – a csanádi püspökség. Az egyházmegyék papokkal való ellátásában a Nyugat segített: elsősorban Németországból és Itáliából érkeztek azok a bencés szerzetesek és világi papok, akik a térítés és a vallási élet beindításának munkáját magukra vállalták. István az új püspökségeket s a közben alapított kolostorokat birtokokkal látta el. A király és a királyné bőkezű adományokkal gondoskodott az új egyházak ereklyékkel, szertartási felszerelésekkel és szent öltözékekkel való ellátásáról, a térítő bencések jóvoltából pedig hamarosan a szükséges könyvek is rendelkezésre álltak. Az egyház anyagi biztonsága érdekében István elrendelte a tized fizetését, a térítés eredményességét pedig azzal igyekezett előmozdítani, hogy kötelezte országa népét minden tíz falu után egy templom felépítésére. Alattvalói számára kötelezővé tette a megkeresztelkedést, kötelezővé tette a miselátogatást és tiltotta a pogány hagyományok és szertartások további gyakorlását.
István püspökei új hivatalukban maguk is igyekeztek gondoskodni például papjaik számának gyarapításáról és az utánpótlás felneveléséről. Így tudjuk azt, hogy a király uralkodása alatt már számos káptalani iskola működött, Pannonhalma pedig a hazai egyházi szellemiség központjává lett. István a püspöki székvárosokban és a temetkezési helyéül kiszemelt Fehérváron díszes bazilikákat emelt; határainkon kívül Rómában, Bizáncban és Jeruzsálemben is templomot és zarándokházat építtetett.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me