A búcsújáró hely

Full text search

A búcsújáró hely
Egy-egy búcsújáró hely szíve maga a kegykép vagy kegyszobor – búcsúink jellegéből fakadóan Mária-kép vagy -szobor. Ábrázolásának jellegzetes típusa a Napbaöltözött Asszony, hazai értelmezésben a Patrona Hungariae, általában a gyermek Jézussal a karján. E kegyképek mindegyikének megvan a maga hagyománya és legendája. Számos közülük híres külországi kegykép másolata, mások itthoni eredetűek. Nem ritka, hogy a kép vagy szobor csodás körülmények között került a kegyhelyre vagy csodásan menekült meg háborúból, természeti katasztrófából. Ismeretesek csodásan vért verítékező, illetve gyógyító hatású képek is. A képek egy része az idők során védelmül és díszítésképpen nemesfém védőborítást, díszes keretet kapott, amely csak az ábrázolt alakok fejét engedi látni, a testre öltözékként simul. A kegyszobrok között különösen érdekes típus az öltöztetős Máriák köre: a kegytemplomban fogadalmi ajándékként készült díszes ruhákat őriznek, és ünnepi alkalmakkor ezekből választott darabokba öltöztetik fel a szobrot.
A kegykép otthona, a búcsú színhelye a kegytemplom: ennek szentélyében, esetleg külön oltárán található a kegykép vagy -szobor, fogadalmi ajándékoktól, hálafeliratoktól körülvéve. Ezen templomok belső ékességei közül nem hiányoznak a népi vallásosság legnépszerűbb patrónus szemjeinek képei, szobrai sem. Kegytemplomaink szomszédságában gyakran áll csodatévő hatású szentkút, számos helyen pedig szabadtéri oltár. A kegytemplomok gondozását hagyományosan szerzetespapok, zömében ferencesek végezték, akik az általában barokk vagy a barokk korszakban átalakított kegytemplomot kolostorral egészítették ki. Mivel a búcsúk fontos része a színpompás szabadtéri körmenet és a búcsúsok vonulása, a kegyhelyek környékén gyakran állnak keresztek, kápolnák, kálváriák is.
Az egyes kegyhelyeknek – évente egyszer vagy többször – vannak kijelölt búcsús napjai, amikor a bűnbocsánatra távoli vidékekről is érkeznek zarándokok, falvanként, ünneplőben, templomi zászlók alatt, papjaik és búcsúvezetőik irányításával, hogy részt vegyenek az ünnepi virrasztásokon, litániákon, misén és körmeneten. A leggyakoribb búcsús ünnepek Gyertyaszentelő, Gyümölcsoltó, Sarlós Boldogasszony napja, Kisasszony napja, Magyarok Nagyasszonya, a Szeplőtelen fogantatás ünnepe és Nagyboldogasszony. E Mária-ünnepek mellett fontos búcsús alkalom még áldozócsütörtök, pünkösd, Szentháromság vasárnapja. Az olyan búcsújáró helyek ünnepein, mint Máriapócs, ilyenkor sok tízezer ember gyűlik össze; az ájtatosság árusok megjelenésével egészül ki. Az ünnep így egyszerre a kegyesség, a szent turizmus, de a sokadalmi vigasság alkalma is amelynek csak a zarándokokat ellátni képes létesítmények meglehetősen gyakori hiánya szab gátat. Régi hagyománya van annak is, hogy mely vidékek népe mely zarándokhelyet, zarándokhelyeket szokta felkeresni: a zarándoklat évszázadunkban a határainkon kívül rekedt magyarság idelátogatásának alkalma is. Az elmúlt évtizedek eseményei és a vallási élet közelmúltig való korlátozása sem tudta elsorvasztani ezt a hagyományt; az idő múlásával inkább annyi történt, hogy a búcsújárók ma már autón, autóbuszon és nem éneklő gyalogmenetben érkeznek. Sőt az utóbbi években a búcsújáró kedv némi élénkülése is tapasztalható, bár a színpompás néphagyományok sok helyen modern búcsús szemléletnek adták át a helyüket.

Az 1510 körül készült kegyszobor, Andocs

A főoltár a kegyképpel, Mánárianosztra

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me