A katolikus népi vallásosság néhány eleme

Full text search

A katolikus népi vallásosság néhány eleme
A népi vallásosság megteremtő, továbbadó közege a paraszti társadalom zárt rendje. Ebben a világban a szakrális természetesen van jelen; a misztikus élmény átélésének szélsősége éppúgy természetes benne, mint az, hogy a katolikus család gyermeke szülei hitébe születik, templomjáróvá lesz, megtanulja a templomi énekeket. Hitében képe van Istenről, Szűz Máriáról, a szentekről, de azok közbenjárását egybeköti mindennapi problémáinak megoldásával, földműves munkájával, bajelhárító praktikákkal. A népi vallásosság "teológiájától" nem idegen az "adok, hogy adj" elve sem, és naiv sajátja az Úr dolgainak emberközpontú, emberléptékű szemlélete.
A katolikus népi vallásosság alapformája az imádság: étkezéskor, elalváskor, templom vagy kereszt előtt elmenve. Az ima vagy "hivatalos" vagy saját szöveggel mondott; esetleg "apokrif", azaz az egyház által elutasított ráolvasó, Istennel alkudozó vagy vele szemben követelődző természetű. A parasztházban gyakran van szentsarok, amelyet képek, szobrok, búcsúfia ékesít. A magyar katolikus hívő gyakori olvasmánya a vallási ponyva, imákkal, énekekkel, jámbor történetekkel, valamint a kalendárium az év ünnepeihez illő olvasmányokkal. A parasztember természetes magatartása a magára és tárgyaira való gyakori keresztvetés szokása, a kenyér tisztelete – mint Krisztus testéé és betevő falaté. A katolicitást hordozza a köszönési kultúra is: a Dicsértessék, az Adjon Isten jó napot. A falu szíve a templom, lehetőleg dombon áll, és leggyakrabban Szűz Mária vagy Jézus valamely dedikációjának vannak szentelve. Vannak kedvenc szentek is: Szent Mihály, Szent Antal, Szent Péter, Szent Miklós, Szent György vagy szent királyaink és mások. Paraszti templomaink freskói amolyan Biblia-pauperumként az egyszerű ember szemével jelenítik meg a hitet. A közösség élete egészében is a templom köré szervezett: nemcsak a keresztelések, esketések vannak itt, de a templom és környéke a közösség együttlétének színtere is; aki távol marad, a közösség ellen is vét. A templom harangja a mezőn dolgozó számára is jelzés, az ember szakrális világához tartozik, csakúgy, mint a temető. A pap megbecsült vezető a közösségben, akinek véleményét napi dolgokban is kikérik, az pedig, ha valakinek a közösség vallási életében külön megbízatása is van, presztízsét növeli. Így féltett jog, hogy kik az oltárt virággal ékesítő oltáregyesület tagjai, a Mária szobrát díszítő asszonyok, vagy az, hogy ki lehet zászlóvivő a körmenetben.
A misék közül a falu társadalma az énekes misét becsüli sokra, vonzza a litánia bensősége, a búcsú ünnepélyessége. A parasztember szívesen kerekedik fel övéivel együtt, hogy zarándokként távoli kegytemplomokat keressen fel, az onnan hozott vásárfiát pedig – főleg Nógrádban, Somogyban, Szabolcsban – különösen nagy becsben tartják.
A templom maga kicsiben a falu társadalmának tükörképe; ha ülésrendjét nem kötik is olyan szigorú szabályok, mint a protestáns templomokét, zömmel itt is szigorú rend uralkodik. Így jobb oldalon ülnek a férfiak, a bal oldalon a nők. A padok előtt kétoldalt állnak a gyerekek, a két padsor között a lányok, a legények helye pedig – ha van – a kórus. Az egyes padsorokban a gazdák kor és vagyoni helyzet szerint ülnek; az első pad az úrfélék helye, a szegények hátul állnak. Ugyanígy kötött a körmenet rendje is: elöl a keresztvivő legény, a zászlóvivő lányok, majd a gyermekek és a férfiak következnek. Utánuk a ministránsok és a pap baldachin alatt, a menetet pedig az asszonyok zárják. A katolikus nép vallásos érzületét hordozzák a kálváriák, az útszéli kegyképek és keresztek, amelyek mintegy külső körként határolják a falu szakrális terét.
A népi vallásosság gazdag hagyományát az utóbbi századokban számos kegyes egyesület ápolta; az asszonyok rózsafüzér társulatai, a körmenetekben szereplő Mária-lányok közösségei. A pap mellett számos vidéken szent emberek és szent asszonyok irányították az imaéletet, zarándoklatot. Gazdag hagyománya volt a parasztember szentelményekkel élésének is; házát, termését, első borát, fontosabb vagyontárgyait, értékeit beszentelés után vette igazán birtokába. Az elmondottaknál is gazdagabb, színesebb és főleg archaikusabb a magyar görög katolikusság népi vallásosságának világa. Szép szokás körükben a János-napi virágszentelés, az almamegáldás, a saját liturgikus hagyományok ápolása.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me