A reformáció terjedése

Full text search

A reformáció terjedése

Pázmány Kalauz-ának címlapja az első kiadásról
Luther reformátori fellépésének híre már 1520 körül ismertté vált Magyarországon is, a Luthert kiközösítő pápai bullát pedig a következő esztendőben már az ország fontosabb templomaiban is ismertették. Ezzel egy időben érkeztek hazánkba az első német professzorok, akik a hitújítás pártolása miatt korábbi tanszékeik elhagyására kényszerültek. A reformáció egyik legkorábbi központja hazánkban a királyi udvar volt. Az ifjú király nevelője, Brandenburgi György, valamint az ifjú királyné, Mária is rokonszenvezett Luther gondolataival, és újhitű lelkészeket hívtak meg az udvarhoz. A reformátori eszmék korai támogatói között egyébként számos városi plébánost és – zömében fiatal – szerzetest találunk, túlnyomórészt ferenceseket.
Elősegítette a hitújító eszmék terjedését a külföldi egyetemekről hazatérő diákok népes tábora, a német földön gyakran megforduló, zömében szász kereskedőréteg és a reformáció eszméit hirdető vándorprédikátorok megjelenése is. Így a lutheri reformáció a szepességi és a szászföldi német városokban – az egyik helyen Stöckel Lénárd, a másikon Honterus János jóvoltából – már a Mohács előtti két esztendőben győzedelmeskedett, és megindult a diákok áramlása az új hit szellemi központjának számító Wittenberg felé.
Az 1525-ös országgyűlés a hitújítás követőit halálbüntetéssel és vagyonelkobzással fenyegetve igyekezett gátat szabni a mozgalom terjedésének; e törvény alkalmazására azonban csak elvétve került sor. A helyzet Mohács után lényegesen megváltozott. A kettős királyválasztással és az államgépezet széthullásával a reformáció elleni hatalmi fellépés lényegében lehetetlenné vált. Még inkább kedvezett az újító eszmék terjedésének, hogy a magyar egyházszervezet is gyakorlatilag megsemmisült. A tizenkét érsek és püspök közül hat elesett Mohácsnál, az elkövetkező évtizedekben pedig három-négy püspöki széknél több sohasem volt betöltve. A török hadjáratok és hódítás következtében számos kolostor és plébánia megsemmisült, s a hódoltsági részek népe pap nélkül maradt. Az irányítás nélküli és erejében megfogyatkozott egyház már nem tudott ellenállni az újító szellemnek: számos helyen – főként a városokban – maguk a plébánosok, helyenként kanonokok vitték keresztül a hitújítást, a protestáns prédikátorok között pedig az első időben számos volt szerzetest találunk.
A reformáció lutheri és kálvini ágának terjedését, népszerűvé válását elősegítette egyszerűségük, közérthetőségük és prédikátoraik odaadó tevékenysége is; a birtokos nemesség esetében pedig az új hit melletti döntésben közrejátszott a birtokos egyház konkurenciájától való megszabadulás, az egyházi javadalmak világi birtokként való megszerzésének vágya, valamint, hogy az esetenként gyakori hitvallás-változtatás összeköthető volt a két király híveinek tábora közötti, ugyancsak nem önzetlen lavírozással. A két király fennhatósága alatt álló területeken így is jó néhány évtizedre volt szükség ahhoz, hogy a reformáció – kölcsönösen erőszakos cselekmények: papok és prédikátorok elüldözése, templomfoglalások – közepette teret nyerjen. Sokkal gyorsabban ment végbe ugyanez a török hódoltsági területeken, ahol a katolikus egyház szervezett ellenállást nem tanúsított.

Református templom szószéke (Szalonna)
Így ezeken a részeken 1551-ben már a reformált gyülekezetek püspök vezetése alatt egységes szervezetet hoztak létre. A reformáció kezdeti térnyerését mutatja, hogy a 16. század végéig a jelentősebb főúri családok túlnyomó többsége a reformáció követőjévé, szorgalmazójává és anyagi támogatójává vált; ők tették lehetővé a hitújítás nagyszámú irodalmi termékének kinyomtatását csakúgy, mint magyar fiataloknak a német protestáns egyetemekre való kiküldését. A vallási változás mértékéről némi fogalmat alkothatunk magunknak, ha számításba vesszük, hogy a 16. század vége felé az ország népességének háromnegyede a két nagy reformált egyház, a református és az evangélikus híve volt, és a maradék egynegyed oszlott meg a katolikusok és a bevándorlás miatt gyarapodó számú ortodoxok között.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me