Állandó tavaszi-őszi ünnepek

Full text search

Állandó tavaszi-őszi ünnepek
Márciusra két népszerű szent ünnep esik, Szent Józsefé és Szent Benedeké. Követi őket még ebben a hónapban egy újabb Mária-ünnep, Gyümölcsoltó Boldogasszony, az angyali üdvözlet, Jézus fogantatásának ünnepe. Sajátos magyar hagyomány, hogy e napon nem szabad oltott fát kivágni, ágát törni. De különösen ünnep ez a gyermekre vágyó asszonyoknak. Április 24-e kedvelt szent, Szent György ünnepe, sok apokrif és világias szokással. Sok helyen ekkor van a határjárás, a bevonuló legényekért mondott mise. Másnap, Márk evangélista ünnepe a búzaszentelés alkalma, amikor a hívek körmenetben vonulnak ki a búzaföldre. Ott történik a szentelés, majd búzakoszorúkat kötnek, a megszentelt szálakból pedig a férfiak a kalapjuk mellé, az asszonyok az imakönyvükbe tesznek egyet. Flórián, a tűzoltók védőszentje napján nem raknak tüzet, este viszont külön is szól a harang a szent tiszteletére.
Júniusban Páduai Szent Antal ünnepe van, akit a háziállatok patrónusának tartottak, a szegények számára pedig ekkor külön is gyűjtöttek. Utána jön Szent Iván napja tűzgyújtással és tűzugrással, a középkorban a tűz beszentelésével. A hónapvég ünnepe Péter-Pál, június 29-én. Péterre emlékezve ekkor különösen a halászok ünnepeltek, a templomokban pedig – hiszen ez az aratás kezdetének ideje – aratómise volt, amelyre a férfiak jártak, magukkal vive szerszámaikat is, hogy elnyerjék munkájukra a pap áldását.
Július Sarlós Boldogasszony ünnepével kezdődik, amely az áldott állapotban lévő, Erzsébethez látogató Szűzanya ünnepe. Ilyenkor a ház elé széket tettek, hogy Mária megpihenhessen. Magyar vidékeken ez is aratási ünnep, de a templomokban füveket is szentelnek ilyenkor. Sok faluban búcsú van e napon, csakúgy, mint a hónap másik Mária-ünnepén, Kármelhegyi Boldogasszony napján.
Augusztus 15-én van Nagyboldogasszony. Az egyház Mária mennybemenetelét, hazánk Mária oltalmába ajánlását ünnepli. Fontosabb kegyhelyeink főbúcsúja ezen a napon van, másutt litániáznak, virrasztanak, a templomokban virágmegáldás van. Napokkal követi ezt Szent István ünnepe, amely már a középkorban zarándokok seregét ösztönözte a szentté avatott uralkodó ereklyéinek felkeresésére, ez a nap az újkorban pedig a magyar államiságot jelképező ünneppé lett – szent jobb körmenettel, a nevére szentelt templomok búcsúinak sokaságával. Szeptember három Mária-ünnepet hoz: Kisasszony napja Mária születésének emléknapja, akinek alakját a Napba öltözött asszony Jelenések könyve-beli alakjával kötötte össze a hagyomány. Követi ezt Mária neve napjának ünnepe, a Segítő Boldogasszonyé, akinek hazánkban is számos kegyképe van, a sorban az utolsó pedig a Hétfájdalmú Szűzanya ünnepe, amikor Mária anyai fájdalmára emlékezik a hívő ember – amit templomaink Pietá-szobrainak léte is bizonyít. Szeptember végén Szent Mihály napja a szüretet és az állatok legelőről való behajtását is jelzi; ő a halottak kísérője, akik az ő "lován" indulnak a túlvilágra. Három népszerű szent ünnepe zárja az egyházi évet: Vendel a jószágtartó gazdák, Dömötör a juhászok védőszentje, Márton pedig a jószágok védelmezője. Szent Márton lúdját e napon elfogyasztva mellcsontja színéből az időjárásra jósoltak.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me