A reformkori zeneélet

Full text search

A reformkori zeneélet
"Haza és haladás" – e kettős jelszót tűzte zászlajára a reformországgyűlések nemzedéke. Az első szó – II. József elnyomó politikájának reakciójaként is – a nemzeti érdekek védelmét, a másik cél az Európa mögött elmaradt, feudalista Magyarország átalakítását foglalta magában.

Erkel Ferenc arcképe
Megvolt a felvilágosodás kettős jelszavának megfelelője a zene világában is: a "haza" eszméje itt a zene nemzeti jellegének kibontakoztatását jelentette, a "haladás" az európai normáknak megfelelő, modern zenei élet megteremtését. A kettős eszme – ha valóságos tartalmát nézzük – amint a politikában, úgy a zenében is, egymást kiegészítő, ugyanakkor némileg egymást akadályozó célokra mozgósított.
A "nemzeti" jelleg megszólaltatása szerte Európában kortünet a 18-19. század fordulóján. Nem mintha a korábbi nagy európai stílusoknak ne lettek volna franciás, németes, olaszos árnyalatai; ám csak most vált tudatosan megjelenített, érdeklődést keltő zenei hangulattá a nemzeti színezet. Magyarországon azonban ennél többről volt szó: itt politikailag motivált, a "nemzeti ébredés" programjába illeszkedő (a nemzeti irodalom, tánc, festészet művelésével párhuzamos) zenei feladatról.
De hol is kereshette a reformnemzedék ezt a "nemzeti" jelleget? Ha a megelőző századok magyar műzenéjében volt valami sajátos magyar, ez annyira rejtett (és valódi zenetörténeti ismeretek híján ismeretlen) hagyomány volt, hogy felkarolása szóba sem jöhet. Nem volt ismeretlen a kortársak előtt az az elmélet sem, mely a nemzeti és népi karaktert akarta azonosítani (mint később is sokszor), tehát a nemzeti sajátságokat a népiességben kívánta megragadni. Csakhogy a magyar nemesi társadalom népfogalma zavaros volt, maga a népi zene pedig szinte teljességgel feltáratlan. A német (Herdertől jövő) eszmék a népkultúra fontosságáról ugyan nálunk is visszhangot keltettek egyes írásokban, majd a Tudományos Akadémia kezdeményezte a népdalok gyűjtését is. Végiggondolt célok és megfelelő módszerek híján a népzene valódi megismeréséhez ez nem vezetett el. De valószínű, még ha meg is találta volna a gyűjtés az igazi népdalt, akkor sem tudott volna mit kezdeni vele az egészen más ízlésű hazai zenész.
Nem is érezte, hogy tényleg szüksége lenne rá. A magyar köznemes, kisértelmiségi saját magát tartotta "nép"-nek, a maga által tudott, variált vagy utánzott népdalt ugyanolyan értékűnek tekintette, sőt talán tökéletesebbnek, mint a pórnép dalait. Ugyanaz a társadalmi réteg, melynek legfőbb zenei tápláléka a 18. században a diákdal volt, most a "népdalban" és "magyar nótákban" találja kedvét: azt gyűjti, használja és komponálja. Ha szövegeiben, a zene hangulatában egy elképzelt falusi, paraszti egyszerűséget imitál, ezt annál könnyebben teheti, hiszen a "szerzők" többsége az egyszerű nótákban el is ért zenei műveltsége határaihoz. Ebben áll ennek a nótairodalomnak oly bosszantó értéktelensége: azon már túl van, hogy a klasszikus népzene magaslatait elérje – ahhoz viszont műveletlen, hogy egy új magyar dalirodalmat teremthessen. S mint mindig: a bugris a szívére, "igaz magyar érzelmeire" hivatkozik.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me