Az "elmaradott" középosztály

Full text search

Az "elmaradott" középosztály
Mindez a legszebb jövőt ígérte volna, ha hatása a szűk (és nagyrészt idegen ajkú) városi polgárságon túl a magyar szellemi élet meghatározó szociális rétegéig, az iskolázott köznemességig és kisértelmiségig eljutott volna. A magyar iskolák többsége azonban (s ebbe beleértendők a középiskolák, "kollégiumok" is), nemcsak elhanyagolták a zenei képzést, hanem sokszor ellenségesen álltak szemben a műzenével. Ennek oka lehet az is, hogy a magyar ajkú nemesség nagy részét magáénak tudó református iskola ragaszkodott az egyszólamú gyülekezeti énekhez, s a magasabb műzenét a templomból kiutasította, sőt erkölcsileg is gyanúsnak találta. A genfi zsoltárok, a dicséretek, a temetési énekek megtanulásához nem kellett kotta és igényesebb zenetanítás. Amikor Debrecenben Maróthi György professzor – svájci tapasztalatai alapján – 1740 táján megpróbálta bevezetni a kottáról éneklést és a zsoltárok egyszerű (korálszerű) négyszólamú éneklését, kemény elutasításban volt része. A kollégiumokból vidéki kisbirtokaikra visszahúzódó, onnan csak a megyei politizálásba és a peres ügyek intézésére kimozduló nemesembernek később sem igen lehetett alkalma a szimfóniával megbarátkozni. De az evangélikus és katolikus iskolák közül is csak kevés tudta már ez idő tájt betölteni azt a szerepet, amit a zenei műveltség terjesztésében korábban játszott.
A diákság világi zenei igényeit a könnyed diákdalok elégítették ki: hazafias nóták, szerelmi dalok, harci énekek, mitológiai témák megéneklése, vidám vagy pajzán nóták. Egy jó tucatnyi fennmaradt diák-daloskönyv (melodiárium) ad képet egy széles, a magyar közélet minőségét meghatározó társadalmi réteg zenei világáról. Érdekes, hogy a Maróthi György által terjesztett négyszólamú zsoltáréneklés is inkább a diákdalok műfajában aratott sikert: a diákok saját dalaik kíséretére használták e feldolgozások bumfordi utánzatait.
Így hát egyazon országon belül, vagy éppen 50-100 kilométerre egymástól ott élt egy kis létszámú, részben idegen ajkú, Mozartot játszó és hallgató polgárság – és egy irodalmilag művelt, a magyar irodalmi és politikai életben hangadó, zeneileg azonban meglehetősen selejtes nótákkal táplált középosztály.

Mint sír a fejér hattyú... A debreceni diák-többszólamúság emléke egy 18. századi diákmelodiáriumban. Részlet a Zemplényi-daloskönyvből

Az Esterházyak színháza, a Haydn-kori operaelőadások színhelye
D. L.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me