Balettművészet a két világháború között

Full text search

Balettművészet a két világháború között
A forradalmak utáni évtizedben eleinte két törekvés uralkodott. A modernnek számító pantomim bemutatók valójában megkerülték a táncos megformálás feladatát (például a Pierette fátyola, A tükör), nem véletlen tehát, hogy némelyiket operarendezők kreálták. Ehhez a felfogáshoz közelítettek – még nem kellő művészi színvonalon – az Operaházban színre kerülő hazai moderntánc-bemutatók is (például az Oberon és Titánia). Egyidejűleg, de mintegy velük vitázva került sor a magyaros-népies témájú és hangvételű darabok bemutatására, mint amilyen a látványos szcenírozással élő, s a megfakult műtáncok anyagára építő Mályvácska királykisasszony és az Árgirus királyfi. Ezek jelentették volna a hagyományos balettstílus folytatását, ámde ezek a produkciók már korszerűtlennek minősültek, és a stagnálás képét mutatták. Az egyetemes érvényű baletthagyomány változatlanul hiányzott az Operaház repertoárjából.
A stagnáló állapotból lassú, de igényes kimozdulás 1926-tól először a balettzenében észlelhető. A színpadon a pozitív változást csak az orosz Gyagilev Együttes 1927. évi újabb vendégjátéka segítette elő. Minden tekintetben igen változatos műsorukból nálunk a néptáncos ihletésű karakterbalettek arattak átütő sikert. A következő esztendőben ennek nyomán kerülhetett sor a Gyagilev-repertoárból A háromszögletű kalap bemutatására. Ez a mű nemcsak a követendő irányt jelezte, hanem az egyik főszerepében fellépő fiatal magyar táncos – Harangozó Gyula – bemutatkozásával új szakasz kezdődött a balett hazai előadó-művészetében.
1931-től sikerült néhány esztendőre vezetőnek, majd visszatérő vendégnek szerződtetni Jan Cieplinski lengyel koreográfus-balettmestert, aki előzőleg a Gyagilev (és a Pavlova) együttes táncosa volt. Ő részint magyar zenéjű, témájú és műtánc jellegű táncjátékokat vitt színre. Ezek közül a Liszt Ferenc rapszódiáira készített Magyar ábrándok emelkedett ki, ebben az alkotót a Gyöngyösbokréta eredeti néptáncai is megihlették. Részint kísérletező jellegű darabokat ülletett át az "orosz együttes" repertoárjából. Közülük a József legenda és a Játékdoboz előadása emelkedett ki. Hasonló stílusban, bábjátékként vitte színre A fából faragott királyfit.
Az igen muzikális és a koreográfiában leleményes Cieplinski 1943-48 között ismét dolgozott Budapesten. Ebben az időszakában készült darabjai közül – a spanyol táncra épült – Ravel Bolero című balett vált a legnépszerűbbé, és kapott tartós helyet a repertoárban.
A 30-as évek közepén, majd 1942-ben egy külföldön tevékenykedő neves magyar koreográfus, Milloss Aurél tanította be vendégként néhány művét. Elsősorban a Petruska és a – Galántai táncok, valamint a Marosszéki táncok című Kodály-szvittekre készült – Kuruc mese érdemel említést. Új koreográfiát alkotott Beethoven muzsikájára, Prometheus teremtményei címmel. Milloss műveiben a klasszikus és a modern tánc, valamint a néptánc egyaránt szerepet kapott.
A hazai táncművészet történetében Cieplinski és Milloss tevékenysége fontos epizódnak minősíthető.
Jelentős változást hozott – 1936 és 1945 között – Harangozó Gyula koreográfus és Nádasi Ferenc balettmester egymással összefonódó működése. Essék szó elsőként a balettmester munkájáról. Nádasi Ferenc – az olasz és orosz iskola neveltje – már az 1910-es években az Operaház virtuóz magántáncosa. A 20-as évek elejétől külföldön koncertezik, és csak 1936-ban tér végleg haza. Akkor azonban búcsút vesz a színpadtól és minden energiáját a tanításnak szenteli. 1937-től negyed évszázadon át az Operaházban, saját balettiskolájában, majd később az Állami Balettintézetben kitűnő szólisták több nemzedékét képezi ki. Egyéni módszerét nemzetközi tapasztalatok birtokában munkálta ki, de figyelembe vette a magyar táncosok fizikai és szellemi alkatát is. A Nádasi-tanítványok segítségével Harangozó Gyula 1936-1941-ig jobbnál jobb, főként karakterbalettek sorát vitte színre, s általuk sajátos színezetű nemzeti műsorréteget teremtett meg. Először a Csárdajelenettel aratott nagy sikert. Ez a darab szinte magában sűrítette Harangozó alkotói erényeit és sajátosságait: éles szemű megfigyelés és egészséges humorérzék, a jellemábrázolás és karikírozás készsége, s ezek találkozása az eleve mozdulatokban való gondolkodással, a sziporkázó ötletekkel és az életigenlő alkotói mentalitással. Ezeket a jegyeket mutat a többek között – a Polovec táncok a Nílusi legenda, a Rómeó és Júlia, valamint A fából faragott királyfi. Majdnem mindegyik műben helyet kap egy-egy jellegzetes Harangozó-figura, amelynek koreográfiáját átszövi a színészi játék, a változatos ritmikai jelleg, a különböző stílusok biztos megvalósítása. E fél évtizedes periódusban – a koreográfiai és pedagógiai tevékenység eredményeképpen – kirajzolódik a balettegyüttes saját arculata, lendületes, játékkal teli előadó-művészi stílusa, amelyben a balett nyelvezete és technikája elsősorban "alkalmazott szerepet" kap.
A háború előtti másfél évtized magasabb szintre emelte a balettművészetet az Operaházban. A balettzene színvonala, a koreográfia korszerűsége és nemzeti jellege, valamint az előadói munka minősége jelentősen fejlődött, s mindez együtt lehetővé tette a háború utáni többirányú kibontakozást.

Sztravinszkij: Petruskajelmez 1946-ból

Sztravinszkij: Tűzmadárdíszlet 1966-ból

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me