Híres együttesek

Full text search

Híres együttesek
A legjobb cigányzenészek – elsősorban prímások – Bihari János (1764-1827), a híres verbunkosszerző cigányprímás óta, a nemzeti zene művelőinek kijáró elismerésnek örvendtek. Számukra azonban a legfényesebb korszak az 1848-49-es szabadságharc után, a nemzeti elnyomás éveiben kezdődött. Miután egy részük a szabadságharcban is hegedűvel a kezében vett részt, patrónusaik közül sokan úgy érezték, a "cigányzene" felkarolásával – a cigány hegedűje melletti sírva vigadással – hazafias érzésüknek az elnyomás idején is méltó kifejezést adhatnak. Talán leginkább ebben a hamis sírva vigadó pózban gyökerezik az ellenszenv, mely józanabbul gondolkodó körökben a cigányzenés mulatással szemben kialakult. A legjobb prímások, 19. és 20. századiak – Boka Károly, Sárközi Ferenc, Patikárius Ferenc, Rácz Pali, Benczi Gyula, Berkes Lajos, Radics Béla, Harminchatodik Rácz Laci, Magvari Imre... hosszan lehetne még sorolni – magas művészi mércének is megfeleltek. Amennyiben játékstílusukban a puritán ízlésű hallgató mégis kifogásolni valót talál, mentségükre szóljon, hogy nem ők szabták meg, milyen stílusú legyen a mulatás, melyhez zenélnek. Őket itthon és megszámlálhatatlan külföldjárásaik alkalmával külfölfön is – külföldi zenei kiválóságok közt olyanok is, mint Brahms, Debussy, Yehudi Menuhin – nagyra becsülték.
A cigányzenekari együttes máig érvényes összeállításában és stílusában a verbunkos korszak óta lényegesebb változás nem történt. Ez a stílus öröklődött át a 19. század második felében a népies dalok – köznyelvi kifejezéssel magyar nóta: hallgatók és csárdások – dallamainak előadására. Ebben a zenében gyökereznek Liszt Ferenc magyar rapszódiái és Brahms magyar táncai. Ugyancsak ennek a zenének a feltétlen híveivel kellett századunk elején Bartóknak és Kodálynak megküzdenie azért, hogy a magyar zenei hagyomány mélyebb rétegeit is képviselő paraszti népzenét elismertesse. Nem árt azonban emlékeznünk rá, hogy zeneszerzőként Bartók is, Kodály is talált figyelemre méltót és felhasználhatót, különösen a falusi cigányzenészek játékában. Elég, ha Bartók két rapszódiájára és Kodály Marosszéki táncok, valamint Kállai kettős című művére utalunk. Kodály emellett 19. század eleji cigányzenészektől vázlatosan lejegyzett dallamokat is felhasznált; ilyenek Galántai táncok című szimfonikus művének témái.
A látszat ellenére a cigányok közt nem több a különleges zenei tehetség, mint más népek közt. A cigányzenészek előnye viszont az, hogy általában beleszületnek leendő szakmájukba; családjaikban apáról fiúra száll a zenészmesterség, valamint az is, hogy többnyire jó humorú, kitűnő szórakoztatók és jó alkalmazkodók. Az elmúlt századokban tapasztalt érvényesülésüknek legfőbb rugója társadalmi jellegű. A szórakoztató zenészi foglalkozást régen Magyarországon is, mint úgyszólván az egész világon, lenézték. A cigányok számára viszont, kik a történelem folyamán amúgy is kívül álltak a társadalmon, ez a terület szabadon maradt. Nekik a zene a megélhetés és érvényesülés legkényelmesebb, legvonzóbb módját jelentette.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me