A 20. században megszületik a néptáncmozgalom és a színpadi néptáncművészet

Full text search

A 20. században megszületik a néptáncmozgalom és a színpadi néptáncművészet
Mivel a parasztság átalakulásával pusztulni kezdett az élő néphagyomány, ez önmagában is indokolhatta a még fellelhető néptáncok összegyűjtését és tudatos ápolását. Az 1920-as, 30-as évtizedtől mindkettőre sor került. Szenzációt keltő hatása volt az 1931-45 között mozgalommá terebélyesedő Gyöngyösbokrétának, amelynek keretében évente, Szent Istvánkor, a fővárosban jeles parasztcsoportok adták elő egy héten át falujuk összegyűjtött és színpadra állított táncait, olykor szokásait is. Ez a több száz csoportos néptáncmozgalom megihlette a magyar balett hivatásos alkotóit, emellett tevékenységre ösztönözte a főként diákokból álló, amatőr tánccsoportokat, a regöscseserkészeket.
A II. világháború után széles körű amatőr néptáncmozgalom bnntakozott ki. Munkások, parasztok és diákok is részt vettek a felgyűjtött néptáncok színpadi előadásában. Ebből a mozgalomból – részint a vendégszereplő szovjet hivatásos néptánccsoporok példájára – 1949-52 között több hivatásos néptáncegyüttes alakult meg Magyarországon, az állam, a honvédség, a belügyminisztérium és a szakszervezetek támogatásával. Ezek élére Molnár István, Rábai Miklós, Szabó Iván, illetve tanítványaik kerültek, és mindannyian a magyar néptánc minél gazdagabb bemutatására, valamint néptánc-alapozású színpadi táncművek megalkotására törekedtek.
A különbség közöttük abban mutatkozott meg, hogy műveikben és azok előadásában mennyire ragaszkodtak a néprajzi hitelességhez. Hogy az egyedi formákat mennyire általánosították, miként stilizálták a színpadon a hagyományos módon élő táncokat. Felfogás kérdése volt az is, hogy a színpadi előadásban hogyan hasznosítsák a táncosok felkészítésében a klasszikus balett vagy más művészi táncág kidolgozott testképzését, tehát az előadó-művészi mesterséget.
A néptáncmozgalom fejlődésében az 1960-as évtizedtől két törekvés erősödött meg. A legjelentősebb amatőr táncegyüttesek vezetői kétféle művészeti felfogást képviseltek. Az egyik felfogás képviselői – a művészi tánc más ágazatainak alkotóihoz hasonlóan – személyes, de egyben közérdekű mondanivalójuk szolgálatába óhajtották állítani a néptáncot, vagyis a hivatásos művészek igényével léptek fel. Eredményeik révén később a sok sikert aratott hivatásos együttesek élére is kerültek: Novák Ferenc a Honvédegyüttes, Györgyfalvay Katalin a Népszínház Táncegyüttese, Kricskavics Antal a Budapest Táncegyüttes vezetője lett. A másik felfogás hívei élükön Tímár Sándorral (a 80-as évek elejétől az Állami Népi Együttes művészeti vezetője) – elsődlegesen a néptánc "eredeti" stílusát színpadra átmentő tolmácsolásra törekedtek. Ez utóbbi felfogás az amatőrmozgalom széles köreiben is eluralkodott. Lényege: a legfontosabb a tánchagyomány anyanyelvi szintű elsajátítása, megőrzése, színpadi ápolása és terjesztése.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me