Magyar zenei őstörténet

Full text search

Magyar zenei őstörténet
A magyar államalapítás előtti sok-sok évszázadnak, a Volga-vidéki halász-vadász törzsek, a Fekete-tenger környékére vándorló, a türk birodalmak keretein belül szerveződő, majd honfoglaló és Európa-szerte kalandozó magyarok zenéjéről semmiféle feljegyzés nem maradt ránk.
Alig sejtjük, hogyan hangozhatott az az ének, mellyel a sámánszertartások közben éltek, vagy az, mellyel az ősök emlékét őrizték és tisztelték. És vajon lekottázhatók lettek volna-e azok a hangok, melyekkel – a Szent Gallen kolostorát feldúló magyarokról beszélő krónikás szerint – isteneikhez kiáltoztak? És milyen ősi dalt énekelhetett az a gabonaőrlő szolgálóleány, akiről a Gellért-legenda "symphonia ungarorum"-ot emlegetve beszél?
Egyedül a népzene történeti kutatása ad reményt arra, hogy az ismeretlenségben rejtőző századokba mégis belelássunk. Naivság ugyan azt hinni, hogy a 2-3 ezer évvel ezelőtti dallamok változatlanul élnek ma is (vagy éltek századunk elején) az öreg parasztok ajkán. De mégis bizonyítható, hogy a népzene hosszú időn át is meg tudta őrizni a régi dallamok lényegét vagy legalább stílusukat, és az összehasonlító népzenekutatás legalább valószínűsíteni tudja egy-egy dallamcsoport korát.
Úgy gondoljuk például, hogy a gyermekdalok egyes csoportjai és bizonyos népszokások (így a regölés) ősi természetvarázsló mondókák leszármazottai. A szűk határok közt mozgó motívumok monoton ismételgetése, a varázsszavak hangoztatása a régi ember hite szerint megidézi az isteni erőt és befolyásolhatja a természetet. Talán erre emlékeznek a naphívogató, állatvarázsló gyermekmondókák, s biztosan sámánisztikus bűvszavakat őriz a regölés ismert refrénje: Hej regö rejtem.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me