A „második nemzedék”: klasszicizálás és népiesség

Full text search

A „második nemzedék”: klasszicizálás és népiesség
Az 1920-as években indulókat szokás a „második nemzedék” gyűjtőnévvel megjelölni. A gyűjtőnév használatában azonban még több óvatosságra van szükség, mint a Nyugat első nemzedékének emlegetésekor. A „második nemzedék” képviselői között gyengébb volt az összetartozás tudata, a közös szerveződés igénye, mint a század első évtizedében indulók vagy akár később, a harmadik nemzedék tagjai között. Annyi bizonyos, hogy a szerfölött sokféle irányból érkező és sokfelé tartó költőkre mégis egyaránt jellemző volt az élénk szociális érdeklődés, mégpedig nem csupán a világnézeti érzület, hanem a határozott elköteleződés módján is. A jelentős tehetségek így vagy úgy mind vállalták a nagy nemzedék örökségét, de előbb-utóbb mindegyik függetlenedni akart e hagyománytól, olykor félreértésektől sem mentes vitákba is bonyolódtak elődeikkel, főként az ízlése, gondoskodása révén legerősebben ható Babitscsal.
A nemzedék legjelentősebbjei: Szabó Lőrinc, Illyés Gyula, József Attila. Szabó Lőrinc újklasszicista indulása után az expresszionizmus felé tájékozódott, benne élt a leghatározottabban a nemzedék tömörítésének szándéka. Pandora c. folyóirata az expresszionizmus mellett a német „új tárgyiasság” törekvéseit is közvetítette. Illyés szürrealista kezdetei után egyfajta népies tárgyiassághoz és tárgyszerűséghez érkezett el az évtized végére. József Attila tájékozódott a legtöbb irányban, 1929-re pedig ő került szembe a legélesebben a Nyugattal, Babits elleni kritikai pamfletje nyomán.
Ha azt vizsgáljuk, kiket fedezett föl ebben az évtizedben a Nyugat – Török Sophie (családi nevén Tanner Ilona – 1895–1955), Fodor József (1898–1973), Berda József (1902–1966) és mások mellett – először Sárközi Györgyöt (1899–1945) kell említenünk; Angyalok harca c. első kötetét 1926-ban maga Babits méltatta. Sárközi korai lírája távol tartja magától a politika eseményeit, a hétköznapok világát: szemléleti és kifejezésbeli emelkedettség hatja át verseit, alakjai, tárgyai a szellemi értékvilágban, az eszményi létre vágyakozó lélek ritka levegőjű közegében találnak otthonukra. A fiatal költő „arkangyali” költészetében megjelenik a korabeli újkatolicizmus spiritualitása is, az értékállításokat azonban szelíd melankólia, fájdalmas elégikusság tompítja. Verse tulajdonképpen szabadvers, de klasszicisztikusan kezeli: hosszan hullámzó sorainak arányait rejtett időmérték szabja ki. Költészete csak utolsó pályaszakaszában ért el indulásának magasába.
Befogadta a Nyugat az orosz hadifogságból érkező Bányai Kornélt is (1897–1934). Örök arc (1925) c. kötetéről szólva Németh László joggal beszélt a „monista életérzés vallássá költéséről” és arról, hogy Bányaiban „az anyag mitológiája él”. Elemi érzések, élmények szólalnak meg litániázó, hosszú soraiban, kevéssé tagolt versszerkezeteiben. A legfontosabb ez élmények közül az emberi szolidaritás, melyet himnikus rajongással énekel meg, s melybe mindinkább az „alvó falvakért”, a számon kívül maradt szegényekért érzett felelősség hangjait vegyíti. „Vasénekű testvéreiért” szóló verseiben valamiféle expresszionista színezetű újklasszicizmus valósul meg. Kassáki nyomokon indul Fenyő László (1902–1945) pályája. Első, aktivista-szimultanista, lázongó érzelmű kötete után az Elveszett években (1926) alakul ki míves versbeszéde, mely fanyar, ironikus és önironikus látleletet ad a költői szerep vágyálmának, nagyrahivatottságának kudarcairól, a polgári létbe zártság pótlék-örömeiről, s verszáradékaiban gyakran megszólaltatja a „semmi se biztos” alapérzésére válaszoló bizonyosság vágyát.

Az „elfelejtett költő”: Bányai Kornél

Sárközi György fél évig joghallgató volt, rövid ideig a Zeneakadémiára járt, később filozófiai tanulmányokkal is foglalkozott

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me