Urbánusok és népiesek

Full text search

Urbánusok és népiesek
Az 1920-as években a líra- és epikatörténeti változásokon túl a magyar irodalomban és közgondolkodásban másfajta polarizáció is megjelenik: a baloldali, az urbánus és a népi gondolat ekkor kezd táborrá szerveződni.
A baloldali pártok, a nyugat-európai marxista értelmiség az első világháború végi forradalmi mozgalmak vereségét átmenetinek hitték. Változatlanul úgy gondolták, az internacionalista munkásosztály oldja majd meg az emberiség problémáit. Még az 1930-as évek legelején is így vélekedtek. A politikai harcban a művészeteknek felvilágosító szerepet szántak. A könnyen befogadható, ideologikus inspirációjú realista alkotásoktól és a mozgósító expresszionista művektől vártak segítséget.
Az urbánusok (’urbs’ a. m. város) számára legfontosabb az emberi jogok egyetemessége volt. Úgy vélekedtek: a haza, a nemzet túlságosan szűk fogalmak, túlságosan sok szenvedést okoztak már az emberiségnek – hasonlóképpen vélekedett erről átmenetileg 1919 zaklatott első hónapjaiban egy tanulmányában Babits Mihály is –; másrészt úgy képzelték, a 20. század, a technikai civilizáció mindenképpen a globális megoldásoknak kedvez majd.
Nálunk az 1920-as években – miközben a kormányzat is, az egyházi szervezetek is kidolgozták a maguk programját a falu átalakítására, a polgárosodás elősegítésére – a parasztság iránti érdeklődés növekedésében különös szerep jutott az irodalomnak. A Nyugat második nemzedékével egy időben, tőlük nem függetlenül, Erdélyi József, Illyés és Szabó Lőrinc pályáját sem feledve, az inspirációt gyakran tőlük véve-kapva, színre lépett a parasztköltők és -írók népes csoportja. Ők is, Móricz Zsigmond, Szabó Dezső és Móra Ferenc is, Oláh György Hárommillió koldus c. 1928-ban Miskolcon kiadott könyve, Fülep Lajos tanulmánysorozata a Nyugatban a falusi egykézésről, A magyarság pusztulásáról a parasztság sorsára irányították a figyelmet. Ugyanezt tette a csehszlovákiai Sarló mozgalom, a romániai Erdélyi Fiatalok Társasága és a magyarországi Bartha Miklós Társaság is.
A népi írók – a közvélekedés szerint: Darvas József, Erdélyi József, Féja Géza, Gulyás Pál, Illyés Gyula, Kodolányi János, Németh László, Szabó Pál, Tamási Áron, Veres Péter és mások – az 1930-as években (máshol részletezett) szociográfiai művekkel hívták fel a figyelmet a falusi viszonyok lehetetlenülésére. Ugyanők – Gulyás Pál, Fülep Lajos, Németh László, legkivált Sárközi György közreműködésével és szerkesztésében – az évtized közepén, 1934 és 1938 között, politikai aspirációkat is kifejezve, kiadták folyóiratukat, a Választ.
A népi írók a parasztság érdekeinek megfogalmazásával, a magyarság értékeinek hangoztatásával – Illyés Gyula gondolatát ideidézve – általában „jogot védtek”, bár demokratikus törekvéseik közben programjukban vitatható gondolatok is megjelentek.
A „népi” és az „urbánus” törekvések időnként politikai színezetet is kaptak. A népiesek úgy érezték, ők képviselik a nemzeti eszmét, a magyar történelmi hagyományokat. Az urbánusok úgy vélték, a modern korproblémák és művészi törekvések, az európai értékek megfogalmazása és érvényesítése rájuk vár.

Horváth Jenő rajzolta meg Fenyő László portréját

1930-ban alapították szépirodalmi és tudományos tevékenység elismerésére a Korvin koszorú kitüntetést

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me