A mondat mint a beszéd egysége

Full text search

A mondat mint a beszéd egysége
A beszéd a kommunikáció egyik változata. Sajátos cselekvésforma, mely az emberek érintkezését, kapcsolattartását szolgálja. A beszéd aktuális, konkrét, tehát pillanatnyi; időhöz, beszélőhöz, hallgatóhoz és szituációhoz kötött tevékenység. Alapja a nyelv, mely állandó; lassan és többé-kevésbé következetesen változó elvont rendszer. A nyelv megvalósulása a beszéd.
A nyelv szabályai alapján létrehozott mondatok a beszédben valósulnak meg: részét alkotják a közlésnek, a szövegnek. Így lesz a mondat a nyelv és a beszéd egysége egyszerre. A mondatot mint a beszéd egységét mindezek alapján szövegmondatnak vagy megnyilatkozásnak is szokták nevezni, megkülönböztetve a nyelvi mondattól, a rendszermondattól. Szövegmondat minden, a kommunikáció során létrehozott (kimondott vagy leírt) mondat.
A mondat a beszédben válik igazán érthetővé, egyértelművé, hiszen a beszéd meghatározott körülmények között zajlik, meghatározott módon, konkrét résztvevők között. Ha most leírom azt a mondatot, hogy Jaj!, az olvasó csak mint rendszermondatot tudja értelmezni: meg tudja állapítani róla, hogy felkiáltás, szerkezete szerint tagolatlan, egyetlen szóból áll, s valamilyen kellemetlen körülményről szóló indulatot, érzelmet fejez ki. A beszéd ismert szituációjában, konkrét szövegkörnyezetében azonban aktuális jelentést kap. Jelentheti azt hogy ’Megütöttem a lábam’, ’Otthonhagytam az igazolványomat’, ’Már megint kettes lett a matekdolgozatod’, stb. A beszéd mondatának jelentését számtalan nyelvi és nyelven kívüli tényező befolyásolja, s ezáltal pontosítja, egyértelművé teszi.
A megvalósult mondat a nyelvi mondat lexikális és viszonyjelentésein kívül egyéb jelentéseket is hordoz. A kimondott (leírt) mondat önmagában cselekedet is, s minden cselekvésnek van valamiféle célja, így a mondat kifejezi a beszélő szándékát is; azt a célt, amiért a beszélő a mondatot létrehozta. E jelentés az adott szituációban módosíthatja vagy megváltoztathatja a mondat jelentését. Ha azt mondja ismerősünk: Olyan furcsán nézel ki ma; ez nem feltétlenül puszta ténymegállapítás, hanem benne rejlik a kérdés, a magyarázatra késztetés is: ’Mondd el, mi történt veled!’. Vagy: Sétálgatunk, sétálgatunk? – nem valószínű, hogy a beszélő választ vár erre a kérdésre. Inkább csak megszólítja ezzel, ismerősét az utcán, kapcsolatot teremt vele.
Minden mondat cselekedet. A legtöbb mondattal a beszélő (tulajdonképpen azt cselekszi, hogy) tájékoztat, tudósít, közöl; de lehet hogy informálódik, cselekvésre késztet, kapcsolatot teremt, tart stb. Vannak azonban olyan mondatok is, melyek a cselekvést helyettesítik, illetőleg egy cselekvéssel (mely nemcsak a beszélés cselekedete) egyenértékűek. E mondatok lexikális jelentése tudniillik éppen azt tartalmazza, hogy a mondat kiejtésével már megtörténik valamilyen tevékenység. Ha például hivatalos levél érkezik az igazgatótól, melyben a következő áll: Ezennel kinevezem osztályvezetőnek, mindenki tudja, hogy az igazgató nemcsak közöl valamit, hanem e mondatával cselekedett is: kinevezett osztályvezetőnek. Vagy amikor azt mondjuk: Köszönöm, e mondatunkkal valóban meg is köszöntünk valamiféle szívességet.





„Már öt óra van” – különböző jelentésekben és arcmimikákkal kísérve

Az egyik legújabb monográfia a mondatszerkezetről

Egy mondattípus részletes bemutatása

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me