A SZÓKÉPZÉS (B. Kovács Mária)

Full text search

A SZÓKÉPZÉS
(B. Kovács Mária)
A szókincs gyarapodásának legváltozatosabb módja a szóképzés. A szóalkotásnak azt a módját nevezzük szóképzésnek, amelynek során egy szóból, az alapszóból képző segítségével új szót, vagyis származékszót hozunk létre.
A szóképzés általában ösztönös szóalkotási mód, a nyelvben már meglevő, hasonló alaki felépítésű és jelentésű szavak analógiáján alapul. A nyelvújítási mozgalom és az írók, költők szándékos képzései azonban a szóalkotás tudatos módjához tartoznak.
A származékszó jelentésének magvát az alapszó hordozza. Szerkezete szerint az alapszó lehet tőszó (-ság), képzett szó (jóság-os), egyszerű (ház-as) vagy összetett szó (sarokház-nyi). Lehet az alapszó mozaikszó (tévé-zik) és önálló szóként már nem használt hangutánzó, hangulatfestő szó is (patt-an, patt-og; rep-ül, rep-ked, rep-des). Az alapszó rendszerint jeltelen, ragtalan szótári alapalak (kert-ész), ritkán előfordul azonban jellel vagy raggal ellátott szóalakváltozat is ebben a szerepben (nagyobb-ít, sokszor-oz, éljen-ez, természetben-i).
A képző az alapszóhoz kapcsolódva megváltoztatja annak jelentését, esetleg szófaját, s ezzel együtt mondatbeli szerepét is: olvas olvasás, sóz. A képzők közös jellemzője, hogy megtűrnek maguk mellett másik képzőt: kert: kert-ész, kertész-kedik, kertészked-és. Ezt a jelenséget, amikor a származékszóból képző segítségével újabb származékszót hozunk létre, továbbképzésnek nevezzük. A továbbképzés során a szó jelentése is folyamatosan változik.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me