Szövegalkotás, szövegmegértés

Full text search

Szövegalkotás, szövegmegértés
A szövegalkotás és – megértés a spontán (főképp beszélt nyelvi) szövegek esetében a mindennapi életben már sok alkalommal begyakorolt sémák szerint történik. A gyakran ismételt helyzetekben a sűrűn ismételt szövegformákat a beszélők könnyen felidézik és újra alkalmazzák. Az ismeretlen, illetve a tervezést, összetett közlést kívánó helyzetekben a szöveg megalkotása és megértése összetett munkát, alkotó erőfeszítést igényel. Ezekben a helyzetekben a beszélő és a hallgató nagyobb figyelmet szentel a szövegtervezésnek és szövegformálásnak, illetve a megértés műveleteinek.
Az irodalmi szöveg
 
Az irodalmi szöveg több szempontból különbözik a szöveg általános jellemzőitől. Az irodalmi mű ma többnyire írott szöveg, s fő jellemzője az esztétikum megléte, mely a gyönyörködtetés és az ismeretadás együttesében mutatkozik meg. (Persze a mindennapi szövegek egy részére is jellemző az esztétikum.) Az irodalmi mű esetében az olvasó a különleges kommunikációs helyzetnek megfelelően a szöveggel találkozik, vele kerül kapcsolatba, vele „beszélget”, s nem az íróval. Az irodalmi szöveg önállósul, s önálló létében szólítja meg az olvasót, aki a befogadásban hozzárendeli, ill. a szövegből kikövetkezteti a mindennapi beszédhelyzetekben meglévő kommunikációs tényezőket, főképp a kontextust, a tudáskereteket, a nyelvről, az irodalomról és a világról való ismeretei alapján. Ebben a különleges olvasási módban válik érthetővé az irodalmi szöveg fikciója, az olvasó így tudja elképzelni az irodalmi mű tér- és időrendszerét, a műbeli cselekvéseket, történéseket, az ok-okozati viszonyokat, reflexiókat. Mindezt az irodalmi szöveg magas fokon megalkotott és az olvasó által felismerhető belső tematikai, érték- és nyelvi szövegszerkezete, stílusa teszi lehetővé.
 
A templomi istentisztelek szövegei
 
A keresztény istentiszteletek általában többféle szövegből állnak össze. Az ima rövid, tömör szöveg, a leírás és a beszéd általi cselekvés hagyományos ötvözete, dialógus és monológ egyszerre, melyet gyakran többen mondanak együtt. A szentbeszéd, a prédikáció hosszabb szónoki beszéd, melynek belső szerkezetét a kiválasztott Biblia-idézet magyarázata, az abból levont következtetések adják úgy, hogy a témát a hallgatóság már (általában) ismeri, miképp a görög drámákban is. A példázatjellegből következően a történetelbeszéléstől, a leírástól halad az érvelés felé. A prédikáció általában erősen retorikus szerkezetű, tehát a beszéd tudatosan, a retorika szabályainak megfelelően van megszerkesztve, a bevezetés, a részletezés, a bizonyítás s a befejezés (következtetés) fő elemeire épülve.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me