A FINNUGOR EGYÜTTÉLÉS (Bereczki András)

Full text search

A FINNUGOR EGYÜTTÉLÉS
(Bereczki András)
A finnugor együttélés Kr. e. 3500, de legkésőbb Kr. e. 3000 táján ismét két ágra bomlott: a finn-permi és az ugor ágra.
A szókincs tanúsága szerint a finnugor korban mind az anyagi , mind a szellemi kultúra területén történt előrelépés, de a változás nem volt radikális. Ugyanez mondható el a nyelvszerkezetről is. A minimum ötszáz évig tartó időszak nyelvi változásai igen csekély számúak, elsősorban a lexikológia területére korlátozódnak.
Bővültek az időben való tájékozódás fogalmai, amit jól szemléltetnek a következő példák: m. év, cser. ij. fi. ikä ‘kor, életkor’; m. tavasz, fi. touko ‘tavaszi vetés’; m. ősz, fi. syksy; m. tél, fi. talvi.
Kialakul a számrendszer:
m. [egy], két, kettő, három, négy, öt, hat;
fi. yksi (yhte-), kaksi (kahte-), kolme, neljä, viisi (viite-), kuusi (kuute);
lp. loge, cser. lu, vog. low ‘10’; m. húsz, zürj. k1z’; m. száz, fi. sata ‘100’.
Új fémekkel ismerkednek meg: cser. kürtnö, vog. k2r ‘vas’; m. ón, cser. wulno. Ezekhez cserekereskedelem útján juthattak, mert a fémkohászatra utaló szavak ebből a korból is hiányoznak.
A lakáskörülmények fejlődésére utal a m. ház, fi. kota ‘kunyhó, kúpsátor’; m. ágy, zürj. vol ‘bőr (szarvas)’.
Új szerszámokkal bővül a finnugorok eszköztára: fi. veitsi ‘kés’, m. véső, m. ár, fi. ora.
A finnugorok életformájában a legjelentősebb változást az állattenyésztés meghonosodása jelenti. A finntől a vogulig közös a juh (fi. uuhi, vog. oš) neve.
A hiedelemvilágra vonatkozó, ebből a korból ránk maradt szókincs igen szegényes. A finnugoroknak volt varázslójuk (fi. noita, vog. najt), hittek valamilyen rossz szellem létezésében (fi. kolja ‘óriás’, zürj. kul ‘ördög’, m. hagy-: hagymáz), s abban, hogy az embernek lelke van (m. lélek, zürj. lol), amely a halál után kísérthet (mord. E copaca, vog. tow ‘a halott lelke’).
A szókincs bővülését jelentős mértékben szolgálták a szomszédos indoeurópai (árja) ősnéptől kölcsönzött szavak. Ezekből mutat be néhány jellemző példát az alábbi táblázat:
A finnugor alapnyelvre visszavezethető szavak közül 25 árja eredetű.
A finnugor alapnyelvre a rokon nyelvek alapján mintegy 1200 tőszó következtethető ki. Az évezredek során feltehetően ugyanennyi tő kiveszett a finnugor nyelvekből. Így a finnugor alapnyelvben kb. 2500 tőszó lehetett. A mással- és magánhangzók alapvető kombinációs lehetőségeit, a rendelkezésre álló képzőket, a szóösszetétellel alkotott szavakat figyelembe véve az alapnyelvi szókincs 20-25 000 szóból állhatott. Ez a szómennyiség bizonyára bőségesen kielégítette az alapnyelvet beszélő népesség kommunikációs szükségleteit.
A mássalhangzó-rendszerben teljes bizonyossággal nem állapítható meg változás, de az e szókezdő helyzetben is megjelent (vö. m. R. ravasz ‘róka’, mord. r’ives’).
A magánhangzó-rendszerben sem lehet változásokat felfedezni.
A szófajkategóriák sorában megjelenik a számnév. A finnugor nyelvek között elsősorban az első hat számnév közös de ismertek két ‘tíz’ jelentésű számnevet is (vö. lp. loge, vog. low; m. -van, -ven, zürj. -m1n). A ‘hét’ számnév közös neve az ugor korban feltehetően tabuvá vált, s egy iráni kölcsönszóval pótolták. A ‘nyolc’ és a ‘kilenc’ számnevek csak a finnugor nyelvek egyes csoportjaiban közösek, de képzésük egységes szemléletet tükröz: ‘kettő ill. egy híján tíz’. A finnugor alapnyelvre bízvást fel lehet tenni a tízes számrendszer használatát.
A m. húsz szó és rokon nyelvi megfelelései alapján nincs kizárva, hogy bizonyos keretek között a húszas számrendszert is használták.
A névragozásban nem fejlődtek újabb esetragok. Az igeragozás területén az uráli *-s’ múltidő-jel mellé még egy *-j múltidő-jel fejlődött, de ez nem gazdagította a múltidő-rendszert, mivel a két jel funkciója azonos volt.
A magyarban, a permi nyelvekben és a cseremiszben használatos összetett múltak (m. megy vala ~ megy volt; ment vala ~ ment volt) szerkezetileg megegyeznek ugyan egymással, de ez nem finnugor kori örökség, hanem párhuzamos török hatás eredménye.

A nyelvrokonaink kultúráját és hagyományait összefoglaló könyvek egyike
MagyarFinnFgr. alapalakElőárja alapalak
 
árvaorpo*orpa*orbho-
méhmehiläinen*mekše*mekš-
mézmesi*mete*medhu-
százsata*sata*sata-(m)
teszteke-*teke-*dhe-

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me