A nyelvek szintaktikai típusai

Full text search

A nyelvek szintaktikai típusai
A mondattani tipológia a nyelveket aszerint osztályozza, hogy bennük a mondat felépítésének milyen tartalmi és formai elvei érvényesülnek.
Tartalmi tekintetben az ágens (a tényleges cselekvő) és a patiens (a cselekvés által érintett lény vagy dolog) jelölésének módozatai alapján különíthetők el típusok. A nominatív elvű nyelvekben a cselekvést, történést, létezést kifejező ige alanya egyazon nyelvtani formában, nevezetesen jelölt vagy jelöletlen alanyesetben (nominatívuszban, innen a típus neve), illetve az alanyiságot kifejező mondatbeli helyzetben jelenik meg, függetlenül attól, hogy intranzitív (tárgyatlan) vagy tranzitív (tárgyas) ige mellett szerepel-e; a tranzitív igék tárgya pedig valamilyen ettől különböző megformálást kap, tárgyesetbe (akkuzatívusz, ezért ugyanezt a típust akkuzatívnak is nevezik) vagy tárgyi pozícióba kerül. Egy kivételével ilyen minden európai nyelv, s ezeken kívül is a nyelvek jó része. – Az ergatív felépítésű nyelvek mondatstruktúrája ettől lényegesen eltér. Ezekben a nyelvekben (nominatív szempontból tekintve) a tárgyatlan ige alanyát és a tárgyas ige tárgyát tekintik egy kategóriába tartozónak, nevezetesen patiensnek, tehát annak a személynek vagy dolognak, akivel/amivel történik valami. (A gyerek szédül és Az anya öltözteti a gyereket jelentésű mondatokban egyaránt a gyerek-nek megfelelő szó lenne azonos alakban.) Ezt a patienst kifejező formát (mely rendszerint jelöletlen) abszolút esetnek vagy pozíciónak nevezik. A valódi ágens pedig (példánkban az anya jelentésű szó), mintegy a történés eredetét megjelölendő, egy speciális esetalakba, úgynevezett ergatívuszba kerül. Az abszolút és ergatív forma szembenállása természetesen kizárja a nominatív nyelvekben szokásos alanyeset és tárgyeset meglétét. Európában ilyen a baszk, a Kaukázus vidékén több tucat nyelv (avar, csecsen, abház stb.), a típus további képviselői találhatók Közép-Ázsiában és az amerikai indián nyelvek között. – Ugyanebből a szempontból elkülöníthetők még aktív típusú nyelvek (amelyekben a tárgyatlan ige alanya is kétféle esetben áll, aszerint, hogy valóban cselekvő-e; A gyerek fut és A gyerek szédül jelentésű mondatok alanya nem állhat azonos alakban; pomo és más indián nyelvek), hármas rendszerű nyelvek, amelyekben a tárgyatlan ige alanya, a tárgyas ige alanya és ugyanennek tárgya következetesen három különböző formában jelenik meg (a típusnak Ausztráliában van képviselője) és a (földrajzi előfordulásukról elnevezett) philippin típusú nyelvek, ahol az adott mondatban éppen hangsúlyos elem kapja meg a „kiemelés” azonos jegyét, a többiek szerepére pedig a szórend utal.
Formai tekintetben vizsgálódik a szórendi tipológia, aholis a szubjektum (a nominatív értelemben vett alany, jelölése S), az objektum (az ugyanígy értelmezett tárgy, O), és az ige (verbum, V) mondatbeli sorrendje a típusmeghatározás kritériuma. Az úgynevezett alapszórend veendő figyelembe, amelyet a lehető legegyszerűbb felépítésű, tehát minden kiemelés nélküli, jelen idejű, kijelentő mondatokban figyelhetünk meg. Minthogy a nyelvek tapasztalatilag megállapított univerzális vonása, hogy az alapszórendben az S mindig megelőzi az O-t, csak három típus képzelhető el, amelyeket az ige sorszámával jelölhetünk: VSO, SVO és SOV. Az I. típusba tartozik a berber vagy a velszi, a II. képviselője a legtöbb indoeurópai nyelv, de például a III.-é a latin.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me