Mi a jel? Mi jel?

Full text search

Mi a jel? Mi jel?
A szemiotika mindegyik irányzata azt hangsúlyozza, hogy a jel egy sajátos folyamat (szemiózis, jelezés, jelfolyamat) része. Valamit úgy értelmezünk vagy olyannak állítunk elő, hogy valami másra utaljon. A füstöt a tűz, a fájdalmat a jajkiáltás, a bankjegyet a csereérték, a házastársi gyűrűt a hűség, az egyik bolygót Venus, azaz a szerelem istennője azonosításának tekintjük. Minél inkább jel valami, annál inkább valamilyen közmegegyezés, konvenció kapcsolja össze azzal, amire vonatkozik.
Modern szemiotikusok körében a legismertebb jelmeghatározás a következő: „valami valami helyett áll”. Ennek a gondolatnak első kifejtése az angol ferences skolasztikus, William Ockham (1285 körül – 1349) logikájában olvasható: ...„signum naturaliter significans aliquid pro quo potest supponere” (körülbelüli értelmezéssel: ...„a jel valaminek a jelölője, aminek a helyettesítése lehet”). Labdarugó-mérkőzésen egy sípszó jelenthet szabálytalanságot, valamilyen művelet elvégezhetőségét, három sípszó viszont a mérkőzés végét jelzi. Különösen a „hármas sípszó” átvitt értelemben is használatos.
Gyakorlatilag bármi, ami a jelfolyamatba bekerül, jel lehet. Térképeken kék a színe a tengernek, barna a magas hegyeknek. Sokszáz írásrendszert ismerünk, amelyekben mondjuk a ‘ház’ meg a ‘Nap’ jelölésére hieroglifák, szótagírásos és betűírásos szavak legalább ezernyi változatát ismerjük.
A nyelvek szavai, írásjelei (. , ; ! ? „ -) voltaképpen a közlés jelei. Ilyenek a rövidítések és jelzések is (%, °, Ft, stb.). Irodalmi művekben a fejezetekre, felvonásokra és „képekre” tagolás, a szerzői utasítások és kiszólások, sőt a művek címei is jelek. Arany János vagy Stendhal sokféle álnevet használt. Ady verscímei leginkább három szóból állnak (ennyi betű van nevében). Ismerünk sebzett galamb és szökőkút rajzára hasonlító képverset. A rébusz olyan rejtvény, ahol a képek döntő fontosságúak, a szöveg megállapításában. Igazában még azt is jelnek nevezhetjük, ha pszichikai, vallási, filozófiai rendszerek nyomaira bukkanunk a művekben, olykor akár az alkotók szándéka ellenére. (A marxista esztétika „a realizmus diadala” néven említette, hogy a legitimista Balzac inkább a republikánusokat ábrázolta „leplezetlen csodálattal”.)
A jelek sokrétűen kapcsolódnak egymáshoz. Ingmar Bergman Varázsfuvola-filmjében nemcsak Mozart zenéje, a szövegkönyv, a színpadi előadás jelei kapcsolódnak össze, hanem mindezt filmen látjuk, ahol a nézőket is hosszú percekig mutatja a műalkotás.
Igazat adhatunk a közkeletű véleménynek: minden jel, az ember jel-alkotó lény. (Természetesen a mi számunkra a nem-ember-alkotta jelek is jelekként funkcionálnak: a befagyott tócsa a „null fok” körüli hőmérséklet „jele”.)

A név, még inkább az aláírás jelnek számít. Szent István király nevének aláírása az ún. pannonhalmi alapítólevélről. Ezt 1002-re „keltezték”, ám nem eredeti, hanem utánzat, a következő évszázadban készült, mégpedig az aláírást III. Ottó német császár okmányai alapján formálták meg, még az ő írnokának írásmódját is utánozva. A Stephanus Rex betűösszevonásai sokszoros jelet adnak

Hímzett szűrgallér névjellel, adatokkal

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me