A második világháború után

Full text search

A második világháború után
A második világháború és az azt követő, évtizedekig ható hidegháborús időszak megint súlyos visszaesést eredményezett a magyar nyelv külföldi oktatásában, számos korábban létrejött kapcsolat szakadt meg, oktatói állások maradtak betöltetlenül, intézmények szűntek meg, s mivel sokhelyütt olyan magyar szakemberek és oktatók dolgoztak az egyetemeken, akik nem vállaltak közösséget a magyarországi viszonyokkal, gyakorta politikai okok miatt vált lehetetlenné az értelmes szakmai munka. Különösen igaz ez az Egyesült Államokra, ahol a legtöbb egyetemen (Columbia University, Indiana University, Ohio State University, Rutgers University stb.), valamint szinte minden más iskolatípusban (a hétvégi iskoláktól a felső-középfokú „highschool”-okig) egészen a nyolcvanas évek elejéig Magyarország segítsége nélkül kellett dolgoznia az oktatóknak.
A hetvenes és nyolcvanas évek során valamelyest újabb lendületet vett a magyar nyelv külföldi oktatása, az egykori szocialista országok közötti oktatási együttműködési keret (kölcsönös lektorcserékkel, rendszeres vagy alkalmi vendégprofesszori állásokkal) fokozatosan kiegészült az egyes egyetemek által nyilvános pályázatokon kiírt oktatóhelyekkel, a nyolcvanas évek vége óta Nyugat-Európa egyetemeinek döntő többségénél ez a gyakorlat. India, Kína, Japán, Dél-Korea révén újabb országokban indult meg a magyar nyelvoktatás, miközben világszerte folyamatosan bővül a magyar nyelvet oktató egyetemek köre. A külföldiek érezhetően megnőtt tanulási kedvének kielégítésére a nyolcvanas évek vége óta nagyon sok új magyar nyelvkönyv jelent meg, melyek egyre inkább illeszkednek a különböző kiindulási nyelvek, iskolatípusok és tanítási célok alapján egymástól világosan elkülönülő nyelvoktatási formákhoz. A kiterjedt kapcsolatokat, a szakemberek és intézmények sikeres együttműködését idehaza a Nemzetközi Hungarológiai Központ igyekszik összehangolni, kiadványaival segíteni. A folyamatosan változó feltételek, az átmenet időszaka és napjaink gazdasági viszonyai ugyanakkor világszerte érezhetően megnehezítik a hagyományos egyetemi oktatási formák működését, erősítik a magániskolák szerepét a képzésben. Az európai egyesülési folyamat folytatódása, Magyarország kívánt bekerülése az Európai Közösség tagállamainak körébe a magyar nyelv oktatása tekintetében is merőben új feladatokat állít majd. Ezek sikeres megoldásához a meglévő személyi és intézményi hálózat megfelelő kiindulási alapot nyújt. A legújabb összesítés szerint ugyanis jelenleg a világ 32 országának 76 egyetemi részlegében folyik magyar nyelvoktatás, ezen belül 46 intézmény esetében magyarországi oktató tanítja a nyelvet. A legtöbb intézményt Németország (10), Olaszország (9) és Franciaország (6) tartja fenn. Oroszországban 4, Finnországban, Hollandiában és Lengyelországban 3-3 egyetemi intézetben, Angliában, Ausztriában, Bulgáriában, Csehországban, Dániában, Horvátországban, Japánban, Jugoszláviában, Romániában, Svédországban, Szlovákiában, Szlovéniában és Ukrajnában 2-2, az Amerikai Egyesült Államokban, Belgiumban, Észtországban, Indiában, Kanadában, Kínában, a Koreai Köztársaságban, Macedóniában, Mongóliában, Portugáliában, Spanyolországban és Törökországban 1-1 egyetemen folyik a magyar nyelv tanítása. A fenti felsorolás azokat az intézményeket veszi figyelembe, amelyeken a magyar nyelv valamilyen egyetemi fő- illetve mellékszak részeként hallgatható. Azon intézmények köre, ahol a szakképzés (történettudomány, általános nyelvészet stb.) kiegészítő elemeként, vagy nem egyetemi, hanem népfőiskolai-szabadegyetemi formában több-kevesebb rendszerességgel kínálnak magyar nyelvórákat, a felsoroltaknál sokkal bővebb és részletesebb felmérések híján nem pontosítható.

A Nemzetközi Hungarológiai Központ (Budapest) egyik kiadványa

Gragger Róbert (1887–1926), a berlini egyetem első magyar nyelv- és irodalomprofesszora, a „hungarológia” fogalmánák kidolgozója

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me