Az 1850–1920 közötti időszak

Full text search

Az 1850–1920 közötti időszak
A 19. század közepén a magyar nyelvtudományban nem voltak szilárd, általánosan követett alapelvek. Sok tekintetben elavult nézeteket tükrözött már keletkezése idején az időszak legjelentősebb nyelvészeti alkotása, a Czuczor–Fogarasi-féle nagyszótár. Ennek okait az akkori hazai viszonyokban kereshetjük: 1849-től 1861-ig Pesten, az ország egyetlen egyetemén nem volt magyar nyelvészeti tanszék. (Összehasonlításul: a prágai német egyetemnek Riedl Szende személyében volt magyar professzora.) – A változást Hunfalvy Pál, majd még inkább Budenz József fellépése hozta meg. 1862-től a Nyelvtudományi Közleményekkel teljesült az állandó folyóirat igénye, és ez az összehasonlító nyelvészet mellett teret biztosított a kor általános nyelvészeti kérdéseinek tanulmányozása számára is. A szakmai közvéleményt azonban ekkor leginkább két nagy vita kötötte le: az egyik az új ortológia fellépésével függött össze és leginkább az 1872-ben megindult Magyar Nyelvőr című folyóirathoz kötődött, a másik az ún. ugor-török háború ügyében folyt, és a szélesebb közönséget is megosztotta.
Simonyi Zsigmond (1853–1919) pályakezdése a németországi újgrammatikusok első jelentkezésének idejére esett. Lipcsei tanulmányai során a fiatal nyelvész közvetlenül tanulmányozhatta azokat a vitákat, amelyek a nyelvi változások törvényszerűségei, s főként a hangváltozások jellegének értelmezése körül folytak a német nyelvtudományban. – Műveinek többségét a 70-es évek vége és 1905 között alkotta, és munkásságában jelentős hely jutott a mondattani kutatásoknak. Számos nagy szintézis fűződik a nevéhez: A magyar kötőszók I–III. (1881–3), A magyar határozószók (1888–95), Tüzetes magyar nyelvtan történeti alapon (Balassa Józseffel, 1895), A jelzők mondattana (1914) Fontos szerep jutott életművében a nyelvművelésnek és a nyelvi ismeretterjesztésnek: akadémikusként írt iskolai nyelvtankönyveket, és tevékenyen részt vett a helyesírási szabályzat megújításában. Nyelvművelői felfogása közel állt az új ortológusokéhoz, vitáikban is részt vett. Bizonyára ennek is köze volt ahhoz, hogy a Szarvas Gáborral közösen szerkesztett Magyar nyelvtörténeti szótár (I–III. 1890–93) az ellentábor kritikájának célpontjává lett, és Simonyi élete során később is találkozhatott a részükről megnyilvánuló ellenszenv jeleivel.
A pozitivista indíttatású történeti nyelvtudomány másik jelentős képviselője, Szinnyei József irodalomtörténészként indult, majd a magyar és a finnugor nyelvészet kutatója lett. Vizsgálta mindkét terület történetét és művelődéstörténeti vonatkozásait (A magyar nyelv rokonai, 1883; A magyarság nyelve, eredete és honfoglalás kori műveltsége 1910), de írt finn-magyar szótárt (1884) és Simonyiéhoz hasonló felfogásban iskolai nyelvtankönyveket. Nevéhez fűződik a kétkötetes Magyar tájszótár (1893–1901) elkészítése, amely hosszú időn át meghatározó forrása volt a magyar nyelvjárások tanulmányozásának. Nyelvtörténeti tárgyú kutatásait főként folyóiratcikkekben közölte; legnagyobb hatású ilyen jellegű műve A Halotti Beszéd hang- és alaktana, amely 1926-ban önálló monográfiaként is megjelent.

A magyar nyelv történeti nyelvtana (eddig megjelent kötetek)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me