Köznyelv és nyelvjárások kölcsönhatása

Full text search

Köznyelv és nyelvjárások kölcsönhatása
A viszonylag egységes irodalmi nyelv és a köznyelv kialakulása, megszilárdulása, a gazdasági és társadalmi fejlődés, a műveltség emelkedése a 19. századtól megváltoztatta a nyelvjárások helyzetét: a tájnyelvi jellegzetességek azóta egyre halványulnak, tünedeznek. Toldy Ferenc 1844-ben így nyilatkozott erről: „a’tapasztalás’ ’s a’ népnevelés’ útján mindinkább a’ néphez is leható köznyelv’ terjedésével a’ nép’ nyelve, melly annyi kincseit őrzötte meg az eredeti magyarságnak napról-napra veszt sajátságaiból, úgy hogy mint másutt, nálunk is e’ régi típusok mind inkább eltörlődnek.”

Bárczi Géza (1894–1975), a nyelvtudomány sokoldalú kutatója foglalkozott a regionális köznyelviséggel is
Ez a folyamat az utóbbi évtizedekben különösen felgyorsult. Bárczi Géza már az ötvenes évek elején hangsúlyozta, hogy a köznyelv és a nyelvjárások viszonyában jelentős változások tapasztalhatók: a köznyelv hatása egyre erősödik, a nyelvjárási sajátságok pedig átadják a helyüket a köznyelvi, illetőleg a regionális köznyelvi formának. Bárczi ugyanakkor mielőbbi cselekvésre, kutatásra és rögzítésre is ösztönzött. A mai magyar nyelvjárások változásának főbb jellemzőit Imre Samu összegezte: 1. csökkent a nyelvjárásban beszélők száma, 2. leszűkült a tájnyelvi jelenségek területe, 3. megritkult az egyes nyelvjárási sajátságok jelentkezése: a nyelvi változások egyre inkább a köznyelv irányába mutatnak.
A köznyelv és a nyelvjárások kölcsönhatása szempontjából igen tanulságos pl. egy vidéki város, Gyöngyös helyzetének a vázolása. A várost minden oldalról viszonylag egységes (palóc, illetve egyre inkább már csak palócos) tájnyelvi környezet övezi. Igaz, hogy a lakosság körében az elmúlt fél évszázad alatt jelentős mozgás, lélekszám-gyarapodás következett be, ez a folyamat azonban a környező községekből történő beáramlás volt. A települések már korábban is szoros kapcsolatban álltak Gyöngyössel. Egy 1989. évi kimutatás szerint „Gyöngyös városkörnyék” területéhez 23 község tartozik. A településekről, főleg autóbuszjárattal, könnyen és gyorsan elérhető a város. Gyöngyössolymos pedig már szinte egybeépült a külső lakóövezettel. Az sem véletlen, hogy jónéhány környező község előnevében is hordozza a város nevét: Gyöngyöspüspöki, Gyöngyöshalász, Gyöngyössolymos, Gyöngyösoroszi, Gyöngyöstarján, Gyöngyöspata stb. A 660 éves Gyöngyös, az egykori mezőgazdasági, kereskedelmi jellegű település (mezőváros) ma már jelentős iparral rendelkező középnagyságú város, és egy jelentős tájegység, a Mátraalja gazdasági, társadalmi és művelődési központja. A nagyobb arányú iparosítás 1950-ben kezdődött, majd a hatvanas évek elejétől felgyorsult. Az iparfejlesztéssel és a mezőgazdaság átszervezésével együtt járt a társadalom szerkezetének a megváltozása is. A II. világháború előtti utolsó népszámláláskor a város lakóinak a száma 24086 fő, 1960-ban 28668, 1970-ben 32100, 1980-ban 36900, 1989-ben 40765 fő volt. De a lakáshelyzet, az oktatás-művelődés, a sajtótermékek, a rádió- és tv-előfizetők statisztikájának alakulása stb. is azt mutatja, hogy az elmúlt négy évtizedben nemcsak a lakosság lélekszáma gyarapodott, hanem a város lakott területe is megduplázódott.
A gazdasági és társadalmi változások nyelvi-kiejtésbeli síkon is éreztették hatásukat: ez pedig a nyelvjárási sajátságok visszaszorulásában és a (helyi) köznyelviség erősödésében mutatkozott meg. A köznyelv hatása – a szövegfelvételek tanúsága szerint – egyes nyelvjárási sajátságokra erősebb, másokra gyengébb. Ilyen az ă, az ä, az ę, az ly hang, valamint a kettőshangzók (óu, őü, ei) visszaszorulása, vagy pl. a meg-igekötő g eleme csak részletesen hasonul az utána következő ige szókezdő mássalhangzójához (tehát mëkfog és nem mëffog) stb. A jelenségeket ugyanis a köznyelvet következetesebben beszélők gyakorta csúfolják, így érthető, hogy a városi köznyelvben is csak diszkrét formában, szórványosan hallhatók.
A zárt ë valamennyi beszélő ejtésében továbbra is fellelhető, szinte jellemezni lehet vele a város regionális köznyelvi kiejtését. Nem csoda, ha a példaanyag itt a legbőségesebb (ëtyszërű, fëlëtt, mëgyëk). Változott a helyzet az egyes hangok előfordulásának a terén is: ilyen az ö használatának megnövekedése: fölépítés, körösztül stb. Azok a beszélők, akik egyébként következetesen ejtik a zárt ë hangot, időnként át-átváltanak a szerintük köznyelviesebb ö-zésre (és nem a nyílt e-zésre!). Ugyancsak gyakoribb a j jelentkezése is: ijjen, Sojmos stb.
A változások vizsgálata általában azt mutatja, hogy gyorsan fogy a tájnyelvet beszélők száma: egyre több lesz az egyesnyelvű (aki csupán a regionális köznyelvi változatot ismeri és használja), és a kettősnyelvű (aki a nyelvjárásán kívül megérti és beszéli a köznyelvet is). Ez utóbbiak a nyelvjárási változat mellett képesek bármikor kódot váltani, és nyelvhasználatukat a beszédhelyzethez igazítani. Az egyesnyelvűek helyi köznyelvisége kiegyensúlyozottabb, közelebb van a normatív változathoz, a kettősnyelvűeké viszont távolabb áll tőle, és használatában is ingadozóbb. A regionális köznyelviség elkülönítése a köznyelvtől és a nyelvjárásoktól, valamint a közöttük lévő nyelvhasználati sáv nyelvváltozat jellegének az igazolása még további feladat.
Bárczi Géza a nyelvjárási sajátosságok fokozatos háttérbe szorulásáról. A magyar nyelvjáráskutatás időszerű feladatai című előadásában 1954-ben így nyilatkozott: „...a nyelvjárás visszahúzódásának vizsgálata a gazdasági s társadalmi átalakulás idejében szinte a levésben, történésben megfogható folyamat, mely nem is halasztható, mert a ritka alkalom elmúlik..., és elvész a tudomány számára...”
 
A belső nyelvváltozatok rendszere
 
Normatív nyelvváltozatok (össztársadalmi szinten):
irodalmi nyelv (főleg írott): szépirodalmi nyelv, esszényelv, értekező próza, sajtónyelv stb.
köznyelv (főleg beszélt, közösségi célú): színpadi nyelv, pódiumnyelv (szónoki), katedranyelv (tanári beszéd), regionális köznyelv, utcai nyelv stb.
Területi nyelvváltozatok (népnyelv; főleg szóbeli):
nyelvjárástípusok
helyi nyelvjárások
Társadalmi nyelvváltozatok (csoportnyelvek):
szaknyelvek (főleg foglalkozások szerinti, írott és beszélt változatok): szaktudományos és műhelynyelvek, kismesterségek nyelve stb.
hobbinyelvek (szabadidőben űzött foglalatosságok, szórakozások nyelve): sportágak, játékok nyelve stb.
életkori nyelvváltozatok (az egyéni szocializációs folyamat szakaszaiban): gyermeknyelv, diáknyelv, ifjúsági nyelv stb.
argó (tolvajnyelv, jassznyelv, szleng)
 

Balázs Géza koordináta-rendszere a társadalmi és nyelvjárási beszéd összetevőjeként mutatja a regionális köznyelviséget

Tanulmánygyűjtemény a regionális köznyelviségről

Kiss Jenő lineáris rajza köztes átmenetnek tekinti a regionális köznyelvet

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me