Hiányzó szavak

Full text search

Hiányzó szavak
Tehát az irodalmi nyelvünk a 18. század elejéig alapjaiban kialakult, de csak formai, azaz helyesírási, hangtani és alaktani tekintetben. A tartalmi (közelebbről: szókészleti, frazeológiai, stilisztikai stb.) jelenségeknek azonban nemcsak hogy a kialakult egységéről és normarendszeréről nem beszélhetünk, hanem egyenesen meg kell állapítanunk: szó- és kifejezéskészletünk rendkívül szegényes volt, hiányoztak nyelvünkből a nagy számban keletkezett új fogalmakat kifejező, valamint a színes, változatos és hatásos stílust biztosító nyelvi-stiláris eszközök. Viszont azt sem hallgathatjuk el, hogy a felvázolt hangtani, alaktani, továbbá helyesírási normarendszer sem terjedt el, csak igen szűk körben volt ismeretes.
Tehát a 18. század elején a Rákóczi-kor előtt három lehetőség állt. Először is megerősíteni, elterjeszteni a már kialakult normákat; másodszor egyértelművé alakítani a még ingadozó jelenségeket; harmadszor gazdagítani a szó- és kifejezéskészletet, oly módon, hogy a keletkező új fogalmakat megfelelően ki tudjuk fejezni, továbbá hogy nyelvünk adjon lehetőséget e téren is színes, változatos és hatásos stílus létrehozására. Ez a kor főként az első lehetőséggel tudott élni: az alatt a rövid egy évtized alatt is hozzájárult a kialakult normarendszer erősítéséhez és terjedéséhez.
A másik két lehetőséget – különösen szókincsünk elmaradottságát – a nyelvújítók ismerték fel. A felvilágosodás eszméitől indíttatva ők hozták létre azt a népünk és nyelvünk történetében egyedülálló, több évtizedes mozgalmat, amelynek mai nyelvünk szerves és nélkülözhetetlen részét alkotó nyelvújítási szavakat és kifejezéseket köszönhetjük. A nyelvújítás ezzel nem kis mértékben járult hozzá a különböző közlésterületeken (első helyen a szépirodalomban) jelentkező stílusnak a megújításához, gazdagabbá, árnyaltabbá tételéhez. Majd az egységesítő és normalizálódó folyamatot a reformkor, történelmünknek ez az egyik legfontosabb korszaka tette teljessé. Ez az 1825-től 1849-ig tartó mintegy két és fél évtizednyi idő olyan, a mi szempontunkból igen jelentős eseményeket mondhat a magáénak, mint az emberi jogokért és a nemzet függetlenségéért vívott, majd a szabadságharcba torkolló küzdelmek; Pestnek gazdasági, politikai és tudományos központtá válása; a Magyar Tudós Társaság megalapítása és azonnal meginduló igen sokrétű tudományos és kulturális tevékenysége; az irodalmi élet fellendülése, Vörösmarty, Petőfi, Arany és más költők, írók kimagasló alkotásainak a megjelenése; a sajtó és a könyvkiadás felvirágzása; stb. Nem csodálkozhatunk tehát azon, hogy a felvilágosodás – és benne a nyelvújítás – jelentős hozzájárulása után, a reformkor végére, tehát a 19. század közepére mondhatjuk el: nyelvünk helyesírási, hang- és alaktani normarendszere fő tendenciáiban kikristályosodott, megszilárdult, és egyben el is terjedt, azaz: a magyar irodalmi nyelv kialakult.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me