A 20. század második fele

Full text search

A 20. század második fele
1945 után részben Weber Szónoklattanának új kiadása (1946) Részben Keleti Márton Retorikája (1946) idézi a korábbi hagyományos retorikai szemléletet. Ez utóbbi Hevesi Sándor beszédtechnikáját, Az előadás művészetét (1908) is felidézi a szöveg megszólaltatásának eszközeit taglalva. Retorikai olvasókönyvében (1946) a szónoki egyéniségről is szót ejt. A retorikum azonban hamarosan elsikkad, a pártiskolák útmutatói központilag megadott szempontokat és a szóbeli előadásra vonatkozó általánosságokat tartalmaznak.
A szorosabb értelemben vett, érvelő, meggyőző szándékú retorika hosszú időn mintegy bújtatva jelenik meg a szakirodalomban, s elsősorban a szövegszerkesztés, a nyelvhelyesség, a stilisztika és az előadásmód (kiejtés, beszédtechnika) felől közelít igazi témájához. Ezt felerősítette Kodály emlékezetes riadója (1937), mely a figyelmet a beszéd hangzására irányította. Az ELTE Bölcsész Karának kiejtési versenyei ébren tartották, majd Péchy Blanka alapítványa után az 1966-tól rendszeres Kazinczy-versenyek tovább erősítették ezt a szemléletet; a 70-es évektől a beszéd hangzásszerkezet kérdéseit tárgyaló jeles munka jelent meg: Deme László és mások munkásságára, a rádió, televízió hangzásvilágával, nyelvhasználatával foglalkozó munkákra kell gondolnunk elsősorban. Ilyen a Nyelvészet és tömegkommunikáció című tanulmánygyűjtemény (1985).
A 70-es évek egyébként a retorika megújulását is jelzik. Társadalmi és politikai szükségleteket elégítenek ki az alkalmi beszédekkel foglalkozó retorikák és beszédgyűjtemények. Ezek a hagyományos retorikák szempontjai alapján a társadalmi (névadó, esküvői, temetési) szertartások szónokai, anyakönyvvezetők számára készültek. Terestyéni Ferencnek a szónoki művészetről írt munkája, A fogalmazás művészete egy általános nyelvtani-stilisztikai munka első része (Nyelvtan-stílus-szónoklás, 1960), már az általános retorikák előfutára. Ezt a 70-es évektől olyan, a retorika tárgyához főleg a nyelv, később a szöveg és a kommunikációelmélet irányából közelítő munkák követik, mint a Grétsy László szerkesztette A szónoklástan főbb kérdései (1970), Fischer Sándor Retorikája (1975), mely nagyobb részében beszédtechnikai ismereteket ad, Hernádi Sándornak a szöveg értelmes megszólaltatásával foglalkozó Beszédművelése (1976) és a fogalmazáshoz gyakorlatokat adó számos kötete, a Wacha Imre szerkesztette Retorika és Retorikai olvasókönyv (1987). Balázs Jánosnak könyve, A szöveg című (1985) thesaurusa a klasszikus és modern retorika és szövegtan tanításainak.
A sort néhány összegező szándékú munka zárja. Vígh Árpád Retorika és történelem című könyve (1981) áttekinti, elemzi a 18. századtól századunk nyolcvanas éveiig a teljes magyar retorikai szakirodalmat. Szabó G. Zoltán-Szörényi László Kis magyar retorikája (1988) a hagyományokat követve ad retorikai rendszertant, sok példával illusztrálja a bizonyítás és a kifejezés eszköztárát. Wacha Imre munkája, A korszerű retorika alapjai (1994) a kommunikációs szituációkból, az előadó személyiségéből kiindulva a partnerviszonyt is figyelembe véve írja le a legfontosabb tudnivalóit az anyag gyűjtésének, elrendezésének. A rádióra, televízióra is ügyelve adja meg korunk élőszóbeli megnyilatkozás-típusainak jellemzőit. Ezekhez egy szónoklatokat és elemzésüket is tartalmazó gyűjtemény csatlakozik, a 22 híres beszéd című (1995).
A 90-es évektől a politikai és a gazdasági rendszer megváltozásával a retorika mint a nyilvános beszéd, a szónoklás tudománya némileg a hátérbe szorul. A menedzserképzés szakirodalmában az érvelés, a meggyőzés, rábeszélés tudományának formai elemeként kap funkciót. A menedzserképzésnek bőséges a szakirodalma, főleg nyugati szerzők írásainak fordításai.

Fischer Sándor: Retorika

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me