A reneszánsz és barokk

Full text search

A reneszánsz és barokk
Az első „mintaszónoklatok” közé tartozik a ferences Temesvári Pelbárt (1435 k.–1504) több kötetes prédikációgyűjteménye (1498). A Karthauzi Névtelen prédikáció- és legendagyűjteményével – egyik legjelentősebb nyelvemlékünk, az Érdy-kódex tartalmazza – anyanyelvén kívánja egész évre szent olvasnivalóval ellátni a latinul nem tudó apácákat és laikus testvéreket. Pázmány Péter (1570-1634) a magyar szónoklás egyik legnagyobb egyénisége. A katolikus egyházi irodalomnak szinte minden műfajában fontosat alkotott. Magyari Istvánnak Az országokban való sok káromlásoknak okairól című könyvére írt feleletével (1603) megnyitotta a hitviták, a vitairodalom sorát. A „minden vasárnapokra és egynéhány ünnepekre” szóló beszédeiben erkölcsöt tanít. Vitairatait, prédikációit, erős logika, tömörség, a bonyolult jelenségek áttekinthetővé, az elvontnak szemléletessé tétele, a különféle hangnemek alkalmazása jellemzi a pátosztól az iróniáig, a nyerseségtől a líraiságig. Érzékletes képei, ritmikus körmondatai, metaforái, fokozásai és halmozásai a korai barokk próza jellegzetes vonásai.
A 17. században főleg poétikai kézikönyvek jelennek meg magyar szerzőktől. A munkák zöme az iskolai oktatás számára készült. A Debreceni Kollégiumban például a grammatika mellett nagy szerepet kap a beszéd szerkezeti felépítését tárgyaló retorika és a meggyőzést szolgáló dialektika, a pozsonyi líceum 1694-es tanterve a retorika elméleti kérdései után gyakorlati alkalmazását szorgalmazza. A nyelvi elemek, a trópusok, stílusalakzatok használatát korábban, a poétikai osztályban tanítják. A logikai, politikai, etikai ismereteket sem nélkülözhető retorikát a meggyőzés eszközének tekintették és az utolsó osztályban tanították. A 16-18. és a 19-20. századi tantervekben a sorrend megváltozott. A retorika előbb passzív tudnivalóvá, majd a prózai írásművek elméletévé vált. S mivel a költői műalkotást a prózánál bonyolultabbnak tekintették, a retorika és a poétika helyet cserélt az oktatásban. Mindehhez járult, hogy a magyar retorikák szerzői és a retorika oktatása mindig is akkor fordul nagyobb figyelemmel a műfajok, a szónoki beszéd formai elemeinek és általában a retorikának elméleti vizsgálata, leírása felé, amikor a politikai körülmények miatt korlátozódik a közéleti szólásszabadság. Amint enyhül a politikai nyomás, a retorikák nagyobb mértékben tárgyalják a szónok személyiségével, a meggyőzés, az érvelés eszközeivel, módjaival kapcsolatos tudnivalókat.
Ez is magyarázza, hogy bár a Ratio educationis még a gyakorlathoz szeretné közelíteni a retorikát, közéleti műfajai mégis a poétika mögé, és a templomi igehirdetésbe szorulnak. A szónoklásnak a politikában kicsi az élettere.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me