A reneszánsz kor retorikája

Full text search

A reneszánsz kor retorikája
A reneszánsz korában a retorika megújult formában tölti be szerepét. Nagyobb teret kap a nyilvános beszéd, és a retorika érezteti hatását a társadalmi élet minden terén: integráló, esztétikai orientációjú tudománnyá válik, mely megtanít az igényes beszéd-, írás- és viselkedésmódra: az udvari ember viselkedési normáit szabja meg. A költészetbe is behatol: a verseket a szónoklattanok szabályai szerint írják: a felosztás, az összegezés fontos szerepet kap. A reformáció és az ellenreformáció korában ismét fontos lesz szerepe az egyházi prédikációban, hitvitákban; kialakul a barokk stílus, mely egyaránt akar hatni a logikára és az érzelmekre. A 17. században a figyelem a retorika és a szépirodalom viszonya, esztétikai kérdések felé fordult. Később Amerikában is a kommunikáció írott formáit kezdték vizsgálni; a múlt század végén azonban a szóbeli közlésre terelődött a figyelem. 1893-94-ben 52 egyetemen létesítettek beszédtanszéket. Ekkor kezdődött meg a századunk retorikaelméletét megújító folyamat. Ennek kutatásai a retorikának csak egy-egy részét vagy aspektusát ragadták ki. Így: a retorika mint jelentés, mint etikai érték, mint a megismerés módja, mint stílus, mint műelemző módszer, mint fogalmazástanítás.
Századunkban – legalábbis nyugaton – a retorikával való foglalkozás inkább az elméleti kérdések vizsgálata irányába tolódik el.
A régi retorikák a retorika célja és funkciója alapján két nagy csoportba oszthatók. Az aktív (preskriptív, vagyis előíró) retorika „szabálygyűjtemény”, melyet a szónoki beszéd vagy az irodalmi mű alkotói használnak. A passzív retorika a már kész beszéd vagy műalkotás sajátosságait írja le és foglalja rendszerbe. Funkcióját illetően ugyancsak két típusa van a retorikának: meggyőző (rábeszélő) és esztétikai. Ez a funkcionális megosztottság az irodalmi művek retorikai elemzésében két 20. századi irányzatnak szolgál alapul. Az egyiket az amerikai iskola képviseli. Ez a meggyőző funkciójú retorikára épül, és az irodalmi közleményt a teljes retorikai szituációban vizsgálja. A másik iskola, a nyugat-európai, a neoretorika. Ez az irodalmi műalkotást a szó kommunikációelméleti jelentésében szintén üzenetnek tekinti, de figyelme csak a mű szövegére korlátozódik, a feladóról és a címzettről nem vesz tudomást és a retorikai szituációra sincs tekintettel. A neoretorika olyan strukturalista jellegű alakzatelmélet, amely a szépirodalmi nyelv kifejező eszközeinek rendszerét óhajtja leírni és működését magyarázni. Az 1960-as évek elején jelentkezik, és részben a retorikatörténet francia ágához kapcsolódik (amelynek tárgya a trópusok és stílusalakzatok vizsgálatára szűkült), részben pedig az orosz formalisták irodalomelméleti tevékenységét folytatja, kizárólag az irodalmiság formális elemzését tekintve feladatának.

A Karthauzi Névtelen prédikációgyűjteménye: az Érdy-kódex modern kiadása

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me