Nyelv, idő, alkotás

Full text search

Nyelv, idő, alkotás
A nyelv metafizikai értelmezése tehát úgy kerülhető el, ha a beszélő nyelvi tevékenységét a nyelv vitathatatlan uralma ellenére sem korlátozzuk a puszta reprodukcióra. Vagy, ahogyan Heidegger híres tézise mondja: „A nyelv beszél. Az ember csak annyiban beszél, amennyiben megfelel a nyelvnek.” (Brief über den Humanismus) A nyelv ebben az interszubjektív viszonylatban értett uralmának gondolata minden bizonnyal korszakos jelentőségű. Éspedig azért, mert pontosan azt az antinómiát változtatja termékennyé, amelyben – a maga eset vagy szabály logikája miatt – minden Humboldt előtti nyelvértelmezés megrekedt.
A nyelv ilyen felértékelését az irodalomban tulajdonképpen az alapozta meg, hogy a (beszédben) „élő nyelv” Humboldt-féle hagyománya mind általánosabb tapasztalatává lett az esztétikai praxisnak. Minden bizonnyal arról lehet szó, hogy a keletkező és elmúló, teremtődő és elhasználódó nyelv humboldt-i történetisége is ekkor lép át az értelmezhetőségnek abba az új összefüggésébe, amelynek már a lét időbelisége és az idő valóságossága képezik a premisszáit.
A nyelv felértékelődése természetesen a romantikától fogva ismert ténye az irodalomtörténetnek. A nyelv általi megelőzöttség tapasztalata ezért itt mindenekelőtt abban mutatkozik meg, hogy a nyelvvel folytatott interakció eredménye olyan jelentésképződés lesz, amelyben értelemszerűen nem egyedül a szerzői szándék jut érvényre. A műalkotás beszéde tehát nem egyetlen eredetre vezethető vissza, s mint ilyen sem egyedül az alkotói kompetenciák, sem pusztán a megszólaló nyelvi-irodalmi hagyomány beszédeként nem értelmezhető.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me