KÉPVERS, HANGVERS, AKCIÓKÖLTÉSZET (Zalán Tibor)

Full text search

KÉPVERS, HANGVERS, AKCIÓKÖLTÉSZET
(Zalán Tibor)
A konkrét költészet szerepe és jelentősége úgy halványodott el a kilencvenes évek közepére költészetünkben, hogy gyakorlatilag nem sikerült elérnie a kiteljesedését.

A Ver(s)ziókkal a magyar irodalomban nem egy nemzedék, hanem másfajta versértelmezés jelentkezett
A konkrét költészet kiteljesedésének akadályait részben az ilyen jellegű költészet által megtagadott konzervatív versszemlélet erős ellenállásában, részben magában a mozgalomban kereshetjük, mely csak az egyszerűsítés kedvéért hívható mozgalomnak, valójában célszerűbb – enyhe túlzással természetesen – különféle vállalkozó szellemű művész önmegújító törekvéseit érteni rajta. Elérte viszont, bár nem az volt a közvetlen szándéka, hogy fellazította a magyar költészet merev formáit, tematikáját. Az a folyamat pedig, hogy több jelentős képviselője tért vissza a klasszikusabb formakezeléshez a kísérletekben történt megmártózás után, arra utal, hogy bár nem sikerült elfoglalnia a honi lírai struktúrában a magának kijelölt és sokáig kitartóan ostromlott kizárólagos helyet, jelenléte változott – általában kevert – formákban ugyan, de állandósulni látszik. Ez azzal az anomáliával jár együtt természetesen, hogy fellazított formáiban az irodalmi befogadás nem érzi idegennek a jelenlétét, ugyanakkor tiszta – a hagyományos versformák felől szélsőséges – megnyilvánulásaival mindig is a perifériára szorul.
Amíg a magyarországi költészetben nem tudtak hatékony és meghatározó szerepben fellépő mozgalommá alakulni a különféle megnyilvánulások, a határainkon túli alkotók sikerrel hozták létre a maguk mozgalmait. Így a jugoszláviai magyar írók a Bosch & Bosch csoportosulásban, illetve az Új Symposion folyóirat törekvései mentén, míg a nyugati magyarok kísérletező költői a párizsi székhelyű Magyar Műhely c. folyóirat köré csoportosulva találták meg a tevékenységükhöz szükséges közösségi kereteket. Mindkét mozgalom hatása jelentős a magyarországi költészet hetvenes-nyolcvanas években megfigyelhető változásaira.
A kísérleti jellegű költészet magyarországi útjának szemlézését ráadásul az is megnehezíti, hogy mint annyi más irányzat irodalmunk történetében, a konkrét költészet megnyilvánulásai sem tudták magukat függetleníteni az adott politikai konstellációktól. Hiszen az ötvenes évekkel kezdődő hiperkonzervatív (irodalom)politikai berendezkedés, mely a szocialista realizmust állította követendő például az írók és művészek elé, mindenfajta, az avantgárdra kicsit is emlékeztető megnyilvánulást ellenséges gesztusként kezelt. Természetes volt tehát, hogy a formai és nyelvi kereteket szétrobbantó, azokat új, néha kaotikusnak feltűnő szerkezetekbe rögzítő konkrét költészeti próbálkozások nem csak irodalmi, de politikai gerillaakciók gyanújába is keverték a szerzőjüket és viszonylag kisszámú befogadóikat... Ez sajátságos zavart okozott a megítélésében. Elvonta ugyanis a figyelmet a művek által létrehozott valós esztétikai értékekről: míg az egyik oldal méltánytalanul degradálta azokat, a másik, a törekvésekkel szimpatizáló, méltatlanul megnövelte az értéküket. A megítélésnek ez a bizonytalansága teret engedett a valóban átgondolt és értékeket hordozó művek és megnyilvánulások mellett az esztétikailag nehezen megítélhető, illetve meg sem ítélhető fél- és fércműveknek, sőt, szélhámosságoknak is; a nagy volumenű, életüket, sőt, sorsukat az új költészeti megnyilvánulások föltalálására szentelő alkotók uszályában feltűntek a szerencselovagok, a felületes kalandorok, az irodalmi életművészek, a ravasz dilettánsok, jóhiszemű kártékony civilek. (Az ilyen tisztátalanság természetesen nem csak ennek a költészeti iránynak volt egyedül a sajátja, de állandó bizalmatlanság övezte létezésformái között különösen szembetűnővé válhatott.) A 20. század második felében keletkezett magyar kísérletező lírának a jellegzetességei, értékei, értéktévesztései még ma sincsenek megnyugtatóan tisztázva. A jelenség fontossága, a költészetben ható eróziós hatása azonban ezt mindinkább elkerülhetetlenné teszi az irodalomértés, az irodalomtörténet számára.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me