Az utolsó két évtized népkönyvtípusai

Full text search

Az utolsó két évtized népkönyvtípusai
Tekintsük át ezek után a közelmúlt legnépszerűbb olvasmányait!
A sor elején vitathatatlanul A keresztapa áll, M. Puzo regénye. Ez még 1968-ban született (Magyarországon 1977-ben jelent meg) s 67 hétig szerepelt a The New York Times sikerlistáján. Csak az Egyesült Államokban 10 millió feletti példányban vásárolták meg. A történetből az akkor még alig ismert Coppola filmet forgatott Marlon Brando főszereplésével, majd elkészül a második és a harmadik rész is. A regény azt sugallja, hogy együtt kell üvöltenünk a farkasokkal: amilyen mértékben erőszakossá lesz a társadalom, olyan mértékben kell nekünk is azzá válnunk. A megfogalmazás, az amerikai bűnözés naturalista ábrázolásával, kellőképpen botránykeltő. A felső tízezer és a maffia kapcsolatainak sejtetése miatt pedig zaftos kulcsregényként is olvasható, miközben magáról a maffiáról semmi érdemleges tudást sem szerezhetünk.
Megjelentek magyarul a legfontosabb, A. Hailey által írt regények is: az Autóváros, a Bankemberek és a Repülőtér. E sikerregények alapja korunk valamely egyetemes élménye: a faji megkülönböztetés, a környezetszennyezés, a javak igazságtalan elosztása. Ábrázolásmódjára a melodramatikus cselekményvezetés, az olvasók érdeklődésének felcsigázása és a minden társadalmi réteg igényeire irányuló figyelem a jellemző. Szereplői között a csúcsok és a mélységek képviselőit egyaránt megtalálhatjuk, fő célja az átlagpolgár rehabilitálása önmaga szemében.
Nagy karriert futottak be és futnak ma is a különféle rémtörténetek és a fantasyk. E művek egyik ihletője J. R. R. Tolkien nagyigényű alkotása A Gyűrűk Ura, melynek a rejtélyes múltban játszódó szövevényes története, a szerző által teremtett különleges vidéken, különleges szereplőkkel igen alkalmas az olvasók agyában levő nevezetlen szörnyek azonosítására, életrehívására, esetleg aktív átalakítására s evvel bizonyos értelemben megsemmisítésükre is. Hasonló, bár inkább a félelemre, a megrettenésre épülő cselekménnyel rendelkezik A. D. Foster műve az Idegen (Nyolcadik utas a halál) vagy S. Spielbergé, a Harmadik típusú találkozások. Ezekben akár az ember kerül ellenséges lények közé a világűrben, akár ismeretlen szándékú űrlakók látogatnak meg bennünket: kellemes vagy undorító borzongások árán mégis az derül ki, hogy a földi lény a rátermettebb az életre vagy az, hogy az ocsmány külső is takarhat megértő szívet. E történetek közös jellemzője a filmszerűség (a látvány gyorsabban hat, mint az írott szó), némelyik egyenesen a filmvászonra készült s csak azután lett belőle könyv is.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me