A polgári színházkultúra kialakulása

Full text search

A polgári színházkultúra kialakulása
A Nemzeti Színház megalapítása (1837) óta egyik főfeladatának tekinti, hogy a kortárs magyar dráma műhelye legyen. Az egyetlen magyar játéknyelvű pest-budai színház azonban mindent játszott, s még a kiegyezés után is évtizedekbe tellett, amíg a fővárosban minden közönségréteg megtalálta a maga műfaját és színházát. Az operettel már a Budai Népszínházban kísérleteztek (1861–1864, 1867–1870), erre és a népszínmű második hullámára épült 1875-től a pesti Népszínház. Csepreghy Ferenc, Tóth Ede és társaik kezén a műfaj elvesztette reformkori közéleti töltését, s mindinkább zenés, szórakoztató színházzá lett. A piros bugyelláris, a Sárga csikó, A falu rossza zajos diadalait olyan sztárok biztosították, mint a „nemzet csalogányá”-nak elkeresztelt Blaha Lujza és a híres népszínműénekes, Tamássy József. Az opera és a balett 1884-ben a Magyar Királyi Operaházba költözött át, 1896-ban pedig a Vígszínház vette magához azt a francia vígjátéki repertoárt, amely a Nemzeti Színház műsorának addig gerincét alkotta.
Annak ellenére, hogy az újromantikus drámaírók fiatal nemzedékét (Dóczi Lajost, Rákosi Jenőt, Berczik Árpádot) az irodalmi akadémizmusnak sikerült a kozmopolitizmus vádjával e stílustól elkedvetlenítenie, a vándorszínészből lett dramaturg-rendező-igazgató, Paulay Ede alatt még egyszer sikerült felmutatni a hivatásos magyar színészet értékeit. Az igazgató a még játszható régi magyar darabokból ciklusokat szervezett; a világirodalom nagy drámai költeményei sorában állította színpadra a Csongor és Tündét (1879. dec. 1.) meg Az ember tragédiáját (1883. szept. 21.). Legnagyobb színpadi sikeréhez segítette az újra drámaírásra, pontosabban dramatizálásra serkentett Jókai Mórt: Az arany ember (1884) csak a Nemzeti Színházban 278 előadást ért meg. Az irodalom és a modern értelemben vett rendezés első kézfogásaként teljesítette ki Csiky Gergely (1842–1891) pályáját. A papból lett moralista-drámaírót Szigligeti Ede fedezte fel ugyan, de legjelentősebb vígjátéki bemutatói, mint a Proletárok (1880), a Cifra nyomorúság (1881), a Stomfay család (1882), a Buborékok (1884) vagy a polgári tragédia kísérlete, A vasember (1888) már Paulay nevéhez fűződtek. És ő indította el színpadi útján Herczeg Ferencet is, A dolovai nábob leányával (1893).
Nem drámaírói tehetségekben volt tehát hiány, még kevésbé színészi talentumban, hiszen a Nemzeti Színház nagy nemzedéke – a tragika Jászai Mari, a „szőke csodá”-nak becézett Márkus Emília, a kedélyes karakterkomikus Újházi Ede, az elegáns szalonszínésznő Prielle Kornélia – mindent el tudott játszani: Tündét, Mirigyet, Évát, Péter apostolt, A nagymama címszerepét. A dráma és a színház funkciója változott meg a polgári társadalomban: a reformkor elevenbe vágó, létszükséglet-teátrumát a kiegyensúlyozott, ünnepi kulturális eseménynek számító polgári színházkultúra váltotta fel, amelyben a gyermek első élményét az Operaház Babatündér-balettjében kapta, diákként eljutott a Bánk bán kötelező délelőtti előadására, hogy majd férfibarátaival a Vígszínház és az 1897-ben megnyílt Magyar Színház francia bohózatain szórakozzon, netán felkeresse a millenneumi Budapest orfeumainak egyikét.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me