A romantikus ízlés forradalma

Full text search

A romantikus ízlés forradalma
Ahogyan a magyar nyelv fokozatosan az államnyelv jogaiba lépett (a folyamat csak 1844-ben zárult le), úgy kapott a színjátszás is új feladatot: az iskola-templom-színház intézményhármas tagjaként a nemzeti művelődést és polgárosodást kellett immár szolgálnia. E funkcióváltás egybeesett a romantika nagy stílusfordulatával, amely az eredetiséget, a soha-nem-voltat helyezte értékrendje középpontjába, a műfajhierarchia csúcsára pedig a drámát emelte. Az eredetiség legmagasabb fokát képviselő zseni prototípusának Shakespeare-t tekintették, akit Vörösmarty és Petőfi is a „teremtés felé”-nek nevezett.
Noha abban Vörösmarty nagy tanulmánya óta (Elméleti töredékek, 1837) mindenki egyetértett, hogy a sikeres drámának költői értékei mellett színpadi hatást is ki kell váltania, magyar Shakespeare vagy akár Victor Hugo mégsem született. Azokat az alkotásokat, amelyeket ma a hazai romantika legértékesebb drámáinak tekintünk, a kor színpada nem tudta konvenciórendszerébe illeszteni. A Nemzeti Színházhoz 1844-ben névtelenül benyújtott Csongor és Tündét elutasították; Teleki László Kegyencét (1841) jóformán csak a címszerep megoldását célzó színészi igyekezet vette néha elő; Czakó Zsigmond Leonáját (1846) pedig még a legműveltebb magyar színész, Egressy Gábor is értetlenkedve forgatta. Az irodalom és a kritika viszont kevéssé értékelte azokat a színpadi műfajokat, amelyek hatásosan, a szórakoztatás eszköztárát is felhasználva közvetítették a liberális reformok politikai jelszavait a nagyközönséghez. Az 1840-es évek népszínműveiből és vígjátékaiból jószerével csak Nagy Ignác politikai vígjátéka, a Tisztújítás (1842) és Szigligeti Ede (1814–1878) komédiája, a Liliomfi (1849) maradt élő játékdarab. Pedig az 1837-ben megnyílt és 1840-től a Nemzeti Színház nevet viselő játékszín – a Tudományos Akadémia mellett a reformkor második nemzeti közintézménye – bemutatónaptárában imponáló adatokkal szolgált: 1849-ig 150 magyar drámát vittek színre, a szerzők névsorában (többek között) Vörösmarty Mihály, Jósika Miklós, Eötvös József, Obernyik Károly nevével találkozunk, s hogy drámai életművek is épülni kezdtek, arra az 1837 és 1849 közötti 31 Szigligeti Ede-bemutató lehet a példa.
1849 után a romantika – az értékőrzés jegyében – klasszifikálódni kezdett, a magyar stílussá vált, s minthogy a reformkor nagy színházművészei túlélték a Bach-korszakot, mi több, a kiegyezés után művészeti kulcspozíciók birtokába jutott a Nemzeti Színházban, az Operában, a Színi Tanodában – a magyar színpadi romantika a drámairodalomban, a színészmesterségben egyaránt megérte még a 20. századot. Ma már persze nehéz felfedeznünk a rejtett utalásokat egy Jókai- vagy egy Szigligeti-dráma szövegében az 1850-es évekből, és szinte elképzelhetetlenek azok a tánclépések, amelyekkel Tóth Soma, a Nemzeti Színház virtuóz táncosa a közönség tombolása között megjelenítette a „Jaj, de huncut a német!” szövegét. A passzív ellenállás – bárha értékőrzéssel párosul – mindig kétarcú jelenség: 1849 és 1867 között nem született új színpadi műfaj, s a korszak legjelentősebb alkotása, Az ember tragédiája sem a színpad számára készült, hanem emberiségkölteménynek, könyvdrámának.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me