Ifjúkora, pályakezdése

Full text search

Ifjúkora, pályakezdése
Kemény Zsigmond 1814-ben született Erdély egyik legnagyobb hagyományú, de elszegényedett arisztokrata családjában. Kivételezettnek látszó helyzete ellenére gyermek- és ifjú korában igen sok gazdasági, társadalmi és magánéleti viszontagságot és nélkülözést kellett elszenvednie. Kiváló iskolai felkészültség birtokában lépett ki a közéletbe, s már nagyon korán megtapasztalta az erdélyi és magyar politikai életnek mind érdekességeit, kötelezettségeit, mind sajátos nemzeti/nemzetiségi és erkölcsi problémáit. Wesselényi Miklós mellett még Erdélyben ismerkedik meg a politika gyakorlatával, majd Pesten mind újságíróként (a centralisták kezében lévő Pesti Hírlap munkatársaként), mind országgyűlési követként is aktivizálja magát. Komoly filozófiai és orvostudományi tanulmányokat is folytat (az utóbbiakat a bécsi egyetemen), politikai cikkei mellett röpirattal is részt vesz kora vitáiban (Korteskedés és ellenszerei, 1843); s ellenzéki társainak általános liberális tájékozódásával szemben a liberalizmusnak egy sajátos, a pozitivizmussal és a konzervativizmussal vegyített változatát képviselte.
Már kora ifjúságában kísérletezett a regényírással, ám filozofikus alkatából és széles körű irodalmi és bölcseleti tájékozódásából következően ő nem a kalandos, cselekményes történetmondáson keresztül próbálta lényeges mondanivalóját közzétenni, mint pl. e kor divatos írója, Jósika Miklós tette, hanem a történetmondásnak, a regény formájának generális megújítását is megcélozta. Első próbálkozásai, pl. a töredékben maradt Izabella királyné és a remete (1838), valamint az 1847-ben megjelent hatalmas terjedelmű, a 16. századvégi erdélyi történelem zűrzavaraiból témát választó Gyulai Pál mind a teljes világot (történelmet, intrikát, erkölcsi dilemmákat, lélektani különösségeket, a szabadsággal és determináltsággal összefüggő nagy kérdéseket) felölelő szubjektív önkifejezés határtalan lehetőségeit próbálják kutatni, s mindeközben túllépnek a regényforma lineáris elbeszélésstratégiáján is: a Gyulai Pálban pl. szinte rendszertelenül váltakoznak és keverednek az elbeszélés, a dramatizált jelenetezés, a beiktatott idegen szövegek, az elbeszélői magyarázat írói fogásai.
Kemény Zsigmond:
Élet és Irodalom
Részlet 1852
 
...ha a regényírónak joga van egy hosszas munkában igen kevés mesét adni, és a bonyolítás általi érdeket, mihelyt céljához tartozik, mellőzheti, akkor viszont legalább annyit kívánhatunk tőle, hogy a mese helyett valódi életet, mely csendes menetével is tud vonzani, a bonyolítás helyett pedig mindig mozgó és fejlődő érzéseket, indulatokat, szenvedélyeket és tetteket láthassunk; szóval a hűn rajzolt emberi természetet, mely a viszonyok érintései által rendre az erénytől lehajlik a bűnig, vagy a bűntől felemelkedik az erényhez. Ezen út, mely az égtől az alvilágig vonul, s melyen a lelkek járnak a sorstól és akarattól mozgatva, éppen e kettős hatás költőileg megrendítő természeténél fogva oly érdekes, hogy szeretni fogjuk a regényt...
Kemény Zsigmond
Forradalom után
Részlet 1850
 
E sorok írója nem minden kornak embere.
Miért ne vallaná meg? ő nem szereti vagy nem bírja minden viszonyokban magát föllelni.
Némely érdekek, némely remények tartalma előtte titkos irat.
Betűit nem ösmeri.
Értelmét nem magyarázhatja meg.
Szépségei által el nem ragadtathatik.
A múlt forradalom alatt is ő kettőt nem tudott elhinni, t. i.
hogy a győzedelem esetén mint független ország fennállhassunk, – s
hogy megengedhesse Európa e győzedelmet.
A nép apostolai épen e kettőt találták legkönnyebbnek.
A harc folyt.
Az eredményeket ösmerjük...

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me