„Ezen esztendőben Márs uralkodik”

Full text search

„Ezen esztendőben Márs uralkodik”
Milyen igényeket elégítettek ki a kalendáriumok, mit tartalmaztak, milyen olvasónak készültek?
A kalendárium akkor született, amikor emberek sokaságának időjelző eszközre lett szüksége. Az idő valódi értékké vált, s nemcsak a felemelkedő polgárságnak, hanem a központi hatalomnak, az államnak is egységes, könnyen kezelhető naptár kellett. Belépett az igénylők közé a parasztság is.
Az első magyar nyelvű kalendárium az 1573-as évre készült Kolozsvárott. A 17. századtól már rendszeresen adtak ki ilyen munkákat, melyek lapjain az év napjait jelző adatok mellett hamarosan megjelentek a Nap és a Hold változásának jelei, a csillagképekhez kapcsolódó jövendölések, időjárási jóslások, mezőgazdasági és egészségügyi tudnivalók, verses intelmek, jó tanácsok.
„Mái világon ma
a pénz az emberség,
Becsületben a’hol e’ nints
van rövidség,
A drága szép ruha, betsület,
tisztesség,
Rongyos motskos ruha
tsufság és nevetség.”
– közölte olvasóival szeptemberben 1785-ben a szebeni kalendárium. Közöltek természetesen történelmi krónikákat, valószínűleg fordításokból, de feltüntetve a magyar történelem fontos dátumait is. Megtalálhatók a vásárok helye, ideje, a postakocsik menetrendje, a hatóságok név- és rangjegyzéke.
A kalendáriumoknak ezek a részei a használhatóságot szolgálták, később a 19. század folyamán egyre nagyobb teret kaptak bennük a szórakoztató, erkölcsnemesítő, tanulságos történetek, de politikai felvilágosítást nyújtó szövegek is.
Ebben, a szépirodalomnak mondható részben megjelentek a ponyvairodalomban később önálló kiadványokká vált írások, tarka egyvelegben szerelmi kalandokról, bűnesetekről, misztikus jelenségekről, természetfölötti erőkről, karrierekről, bűnről és bűnhődésről írott históriák. A régi kötetkéket lapozgatva bizony gyakran elcsodálkozik a mai olvasó, hiszen a pár oldalas elbeszélések tartalmával manapság 3-400 oldalas regényekben találkozik. De meglepődhet akkor is, ha egy 1792-es jóslatban azt az igazságot találja, hogy „ezen esztendőben Márs uralkodik”, vagyis a háború, a hadak istene.
A kalendáriumok tartalmi összetétele korán kialakult s évszázadok óta lényegesen nem változott. A Pesti Napló 1933-as Hármaskönyve ugyanabban a szerkezetben látott napvilágot, mint Emich Gusztáv Nagy képes naptára 1863-ban, lényegében változatlan maradt az örök változás egy-egy szakaszát bemutató könyv, milliók és milliók egyetlen olvasmánya a múló időben.

„Édes, egyetlen, jó uram” – könyörgött II. Rákóczy (!) Ferenc szép felesége a csinos, színes borítékba kötött könyvecskében férjének, akit éppen letartóztattak a császár fogdmegei

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me