A hitviták korszakai és témái

Full text search

A hitviták korszakai és témái
A hitviták első korszaka Magyarországon az 1530-as évektől kezdve kb. 1560-65-ig tartott. Ekkor még nem dőlt el, hogy a reformáció mozgalma újabb egyházszakadáshoz vezet-e vagy sem. A nyugati kereszténység kétfelészakadása, majd a protestantizmus további differenciálódása csak fokozatosan következett be. Ezért a hitviták első periódusának két alapvető jellemzője az ellenfél nélküliség és a felekezeti polarizálatlanság. Az első reformátorok még főként a fennálló helyzetet bírálták, nem érezték magukat teljesen kívülállónak a bírálat tárgyává tett viszonyokon, jelenségeken. Nem egy másik felekezet híveit próbálták meggyőzni vagy megnyerni, hanem a hibákat akarták leleplezni, a Krisztushoz vezető igaz utat kívánták megmutatni. A bírálat tárgyát ezért a középkori egyház rosszul működő intézményei, a szerzetesség, a papok tudatlansága, parázna és henye élete, harácsolása és birtokainak indokolatlan nagysága, a káptalanok korrupt jogszolgáltatása képezik, továbbá az egyház emberi szerzésnek tartott szokásai, a sokféle feleslegesnek ítélt szertartás, a túlzó böjt, a képek és szentek tisztelete, a fülbesúgó gyónás, a jócselekedetek érdemszerző volta és a búcsúcédulák, azaz a pénzért vásárolható bűnbocsánat. Továbbá kialakult a reformáció válasza a kor nagy történelmi kérdésére: a török hódítással járó szenvedéseket Isten bocsátotta bűnei miatt a nemzetre, mint az ószövetségi zsidó népre az asszír és babilóniai fogságot. Ebben az időszakban azonban a római egyház tanításaival még nem állt szemben egy másik kész tanítás, egységes dogmarendszer.
Az 1560-as évekre véglegessé vált az egyházszakadás és előrehaladt a reformáció polarizálódása. Az újító irányzatok tanításaikat megfelelő szimbolikus iratokban, katekizmusokban és hitvallásokban foglalták össze, s kiépült hittételeik teljes rendszere. A tridenti zsinaton a római egyház is rendezte sorait, megszilárdította az egyházfegyelmet, emelte a papképzés színvonalát, s meghozta a szükségesnek ítélt reformokat a tanításban is. A korszakot a protestáns belső viták kiéleződése és a katolicizmus újjáéledése jellemzi.
Az evangélikusok és reformátusok között főként az úrvacsorai tanításban alakultak ki ütközőpontok: materiálisan is vagy csak lelki értelemben valósul meg e szentségben a Krisztussal való közösség. Vitássá vált az is, mennyiben függ az üdvösségre jutás az ember hitétől, vagy kizárólagosan Isten öröktől fogva való akarata és kegyelme határozza meg. Az unitáriusok a Szentháromságra vonatkozó tanításokkal nem értettek egyet: a fiú egyenrangú isteni személy-e az atyával, vagy isteni természete időben korlátozott, és csupán az atyától származott?
A protestánsok és katolikusok között megmutatkozott, hogy az előző időszak vitatémái az egyházról vallott felfogásban gyökereznek: a Krisztustól fogva történeti folytonosságban létező római egyház-e az igaz, vagy a hívek lelki közösségében tértől és időtől függetlenül megvalósuló láthatatlan egyház. Ehhez kapcsolódtak az egyházi tradíciók hitelességéről, a Szentírás magyarázatának jogáról és helyes módjáról folytatott viták.
Az 1606–1608-tól kezdődő harmadik periódusban lényegesen új teológiai kérdések már nem fogalmazódtak meg. A korábban kifejtett tanítások védelmét, az elért eredmények hitbeli, jogi, politikai és társadalmi megszilárdítását szolgálták a viták. A propagandisztikus céllal írt, elsősorban nyelvi- stiláris-irodalmias eszközökkel érvelő művek keverednek a komoly tudományos apparátusra támaszkodó, a kialakult vitaetikai és logikai követelményeknek megfelelő írásokkal. E mellett magyar nyelven is megszületnek a nagy rendszerező hittani összefoglalások.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me