Közös indulás – öntörvényű pályák

Full text search

Közös indulás – öntörvényű pályák
Legszűkebben értve hat költőt ölel fel a fényes szelek lírikusnemzedéke. Nagy László és Juhász Ferenc az újabb magyar költészet „tejtestvérei”, „ikercsillagai”, noha az 1970-es években már ugyancsak eltávolodtak egymástól. Mindketten barátjuknak vallották – főleg fiatalabb éveikben – Simon Istvánt; Nagy Lászlót és Kormos Istvánt játékos, cimboráló szövetség fűzte össze. Csanádi Imre, a legidősebb, és Fodor András, a legfiatalabb az előbbi négytől is és egymástól is eltérő utat járt be. Ennek ellenére valamennyiüknél kitetszik a közösségi szószólás, a plebejus érdekképviselet szándéka: a néptribuni attitűd. A közvetlen, nyilvános versbeszédtől szinte valamennyien éppúgy elmozdultak, mint ahogy a fellépésüket meghatározó népköltészeti ihletésnél, paraszti motivikánál, dalformánál is bonyolultabbat, modernebbet kerestek – tradícióik feladása nélkül.
E költők együttese csak fenntartásokkal nevezhető csoportnak, saját orgánummal sosem rendelkeztek, szuverenitásuk mégis a lazán közös pályakezdésből érthető meg.
Csanádi Imre (1920-1991) erősen megkésve csak 1953-ban publikálta első kötetét. A népi kultúrához, a pannon tájhoz, a régi, históriás évszázadokhoz vonzódott. Egyszerű, tiszta hangon, jól tagolt és feszes ritmusú költeményekben személyes sorskérdéseket és univerzális létproblémákat egyaránt kidalolt. Kései ciklusa, az Írott képek régi ábrázolatokat költött át a líra nyelvére, a magyar múlt jobbára tragikus jeleneteinek poétai szcenírozásával utalva a jelen diszharmóniáira.
Kormos István (1923-1977) a mosoni szegénylegény, a budapesti csavargó és a párizsi clochard (a.m. hajléktalan) költészetté bűvölt szerepjátékaival, egyre szürreálisabb és meditatívabb művekkel hódította meg olvasóit. Dülöngélünk (1947) c. kötetének példányait utóbb maga szedegette össze és semmisítette meg, a korai verseket pedig átírta. Hetyke magánya, fátyolos derűje, suhancos kortalansága kis magyar villoniádát hívott életre. A hatvanas évek megőrzött termése alig két tucat vers, nyitányként illetve búcsúként olyan remekekkel, mint a Vonszolnak piros delfinek meg a Nakonxipánban hull a hó.
Simon István (1926-1975) meghitt családi portrék, csöndes zsánerképek, falusi helyzetdalok meleg szavú költője. Fénykorában túlbecsülték, utókora alábecsüli. Nem jutott el olyan számvető, összegző költeményekig, mint társai. Halmozott irodalompolitikai kötelezettségei s talán az alkata is meggátolták ebben, s mire erőt gyűjtött volna, a korai halál fenyegetése máris az elmúlással szembesítette. A Gyümölcsoltóban (1964) tetőzött tehetsége.
Fodor András (1929-) az említettek mindegyikénél rendszeresebb és változatosabb tudásanyagot szívott magába. A zenei és a képzőművészeti inspirációkra is felizzó racionalista. Nyílt beszéde, puritán formái ellenére szemérmesen rejti az érzelmi szélsőségeket, emberi és művészi válságainak versbeli krónikáját is tartózkodó, elemző józansággal nyújtja át. Alaptermészete a hűség és a közösségiség. A Kettős rekviem (1973) a mestert, Fülep Lajost és a barátot, Colin Masont gyászolva az ideák és a lélek halhatatlanságát hirdeti. Az Elvesztett évszak (1987) versei is a veszteségtudatból, a „Süvít mindenfelől” érzetéből sarjasztják a hitet. Fodor már eddig is sokkötetes naplója páratlan korkép és töprengő öntanúsítás.
A fényes szelek gárdájába sorolható a gyulai remetévé lett sebzett különc, Simonyi Imre (1920-1994), az újholdasoktól elkószáló Darázs Endre (1926-1971), a nagy műfordítói életművet teremtő Rab Zsuzsa (1926-) is.

Juhász Ferenc kötetének borítóján Hantai Simon festménye látható

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me