Egy kifejezés metamorfózisa

Full text search

Egy kifejezés metamorfózisa
Irodalmunkban a groteszk fénykora az 1965 és 1980 közötti másfél évtizedre tehető. Ezt megelőzően sokáig leplezetten működött, a nyolcvanas évek elejétől pedig rendszerint átolvadt a posztmodernbe. Természetesen a groteszk első nyomai már az antikvitásban is megtalálhatók. A kifejezés – terminusként – 1500 tájt jelent meg: az olasz grotta (barlang) alapján képzett szóval illették a Néró császár római Domus Aureájában fölfedezett, szenzációszámba menő falfestményeket. A frissen megismert különös motivika hamarosan divatot csinált az egyházi és világi méltóságok palotáiban. A groteszk hatásokat a képzőművészet áramoltatta szét.
A modern értelemben vett groteszk irodalmat ennek ellenére csak a 20. század elejétől, vagy még inkább – az abszurd és a katasztrofista irodalomról leválasztva – az 1950-es évek végétől tartjuk számon. Bármelyik meghatározást fogadjuk el, az bizonyosan fölborzolja az elméletírók valamely csoportjának kedélyeit. Nem ok nélkül, mert például az egyik mértékadó remekmű, Mihail Bulgakov A mester és Margarita c. regénye már 1940-ben kész volt (viszont csak jóval az író halála után, 1966-ban jelent meg, s ettől kezdve fejtette ki hatását).
Arthur Clayborough – a nyugat-európai abszurd meghatározó teoretikusa, Wolfgang Kayser, és a kelet-európai groteszk legnagyobb tudósa, Mihail Bahtyin mellett az ábrázolásmód legfölkészültebb kutatója – táblázatosan összegezte a groteszk szó jelentésváltozásait. Négy fő stádiumot, ezen belül hét állomást különböztetett meg. Az eredeti díszítőstílusból a harmadik fázisban „abszurditás”, „a természet visszatetsző vagy nevetséges bemutatása” lett. Ezt a jelentést rétegezte tovább a ma használatos groteszk főnév. Ugyanezen szóalak melléknévi jelentései: rendhagyó, vad, bizzar, fantasztikus, személyes, tréfás, szörnyű.

1995 nyarán Szentendrén. Balról: Urbán Tamás, a Dunakanyar 2000 Kiadó tulajdonosa, Moldova György, Hann Ferenc művészettörténész, Urbán László irodalomtörténész, a Kiadó szerkesztője.
A groteszk hosszú (vagy rövid?), kacskaringós története, a szó jelentéskavalkádja és sokszor szakszerűtlen használata sok félreértésre ad okot. Kockáztassuk meg azt az egyszerűsítő meghatározást, miszerint a groteszk komikus minőség, mely a lét torz, rút, szabályszerűtlen voltát ábrázolva, az analizálás eszközeivel e torzság, rútság okaira, következményeire keres választ. Reményei nem a szépségre és a szabályosságra, hanem a legalább másképp csúfra irányulnak. Kétpólusú ábrázolásmód; pólusai állandó mozgásban vannak egymáshoz képest, s így feszültséget keltenek. (Ezzel ellentétben az abszurd statikus, modelláló; a rútságot, a torzságot változhatatlannak tételezi – és a tragikum körébe tartozó minőség.)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me