Rokon pályák

Full text search

Rokon pályák
A Hetek az ún. élménylíra képviselőiként, a hatvanas években érkeztek az irodalomba. Ha a magyar líra újabb történetét mint csoportok történetét szemléljük, akkor ők a Garai Gábor intellektualizmusa, Váci Mihály népi hűsége és Ladányi Mihály magányos baloldalisága által fémjelzett (máshol taglalt) Tűztánc antológia (1958) részleges folytatói, ám sokkal inkább protagonistái voltak. A Kilencek viszont 1969 táján folytatták ugyan a Hetek kezdeményezéseit, de föllépésükben a „hatvannyolcasság” terminusával illetett új magatartás, a fiatalember-szerep új igénye dominált. Ez részint az Első énekre is igaz volt, noha az eklektikusabb, vitathatóbb képlet.
Ebben a sorban, illetve ebből a sorból sokan kerültek közel a két bemutatott csoporthoz. A teljesség igénye nélkül pásztázva: Kiss Dénes (1936–) egyszerű, vonzó, elemi költészete már-már túlzó nyelvi formációkig és kétes nyelvelméletekig rugaszkodott. A máshol portretizált Bertók László megbízhatóan jó, csöndes szavú lírikusból a szonettforma megújítása révén Ágh és Bella szomszédságában említhető alkotóvá érett. Tóth Bálint (1929–) a Hetek hevesebbjeinek dinamizmusát és a gárda elmélyültebbjeinek formai kultúráját testesíti meg versei korpuszában. Szepesi Attila (1942–) „egyszerre énekel siratót a költészet kadávere fölött, és tovább folytatja, diadalra viszi ezzel a sirató énekkel a verset, kételkedik a költő szerepben, ezért nem áll ki a piactérre szavalni, hanem remeteként visszavonul, s nem törődik vele, hogy meghallják-e próféciáit”.
A Kilencek legközelebbi költő-rokona kétségkívül Baka István (1948–1995). Dús – néha túl szövevényes – képvilága szakrális áthallásokkal jelenítette meg a küldetéses, messianisztikus személyiség harcának hiábavalóságát. Oroszos-tragikus irodalmi kultúrája segítségével hívta életre a Sztyepan Pehotnij nevű alakmása (tükörfordítással: „névrokona”) köré szervezett, már búcsú-hangulatú költeményeket.
Baka nem szerepelt az Első énekben, Veress Miklós (1942–) igen – az egyik legígéretesebb talentumként. Verselési technikája – prédikátori attitűdje, központozás nélküli sorainak dallama és rímpompája – a Kilencek fölé emeli, fő témái mindig strukturáltak, kidolgozottak, alkalmi versei szellemesek, s erénye a kötetegészben-gondolkodás. Néhány hevenyészettebb műve és közéleti szerepvállalásai viszont idegenek a Kilencekéitől.
A máshol bemutatott Bari Károly, inkább már utód, mint társ. Ő is Nagy Lászlóra nézett föl. Folklorikusan színdús, rendre túltelített versei később önkritikusabb vallomásokká mélyültek, majd az eredeti verselést szinte teljesen a műfordítással, a képverssel cserélte föl.

Oláh János és Mezey Katalin

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me